Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica Cuprum

W szybkim tempie przybywa "skarbów" w regionie legnickim. Mowa o...

Autor KRZYSZTOF SZUSTKA
Data utworzenia: 09 lipiec 2014, 15:35 Wszystkich komentarzy: 0


W szybkim tempie przybywa "skarbów" w regionie legnickim. Mowa o...

Geocaching jest to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS np. telefonu, tabletu lub specjalnego urządzenia GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego "geocache") i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Geocaching jest zabawą międzynarodową kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Jej uczestnicy utrzymują ze sobą kontakty i organizują cykliczne spotkania.

Zaczęło się w maju 2000 roku. Wtedy właśnie przestano zniekształcać sygnał satelitów GPS, przez co system ten stał się dostępny także dla cywilów. Zaraz następnego dnia, Amerykanin Dave Ulmer, zakopał w lesie wiadro i podał współrzędne "skarbu" na forum dyskusyjnym dla osób korzystających z systemu GPS. W pojemniku znalazło się miejsce na gadżety, które miały zachęcić do poszukiwań. Wiele osób znalazło ten i kolejne ukryte pojemniki. Tak narodził się serwis geocaching.com. Jest to największy serwis tego typu na świecie. Zarejestrowanych jest w nim około 2,5 miliona skrytek i ponad 6 milionów użytkowników.

JAK W TO SIĘ BAWIĆ?


Geocaching to zabawa odpowiednia dla wszystkich - dzieci, rodzin i osób starszych. Bawią się w to ludzie na całym świecie. Do zabawy niezbędne jest urządzenie GPS lub telefon z modułem GPS, które pozwolą Ci dotrzeć do skrytki. Geocaching często prowadzi do miejsc, których nie ma w przewodnikach i do których nigdy w inny sposób byśmy nie trafili. Dla urozmaicenia gry, znalezienie skrytki wymaga często rozwiązania zagadki, quizu, krzyżówki lub innej szarady, w celu otrzymania współrzędnych GPS, pod którymi umieszczony jest ukryty pojemnik.

Podstawowym elementem każdej skrytki jest dziennik wpisów (tzw. logbook) i coś do pisania. Potwierdzenie wizyty fizycznym wpisem do logbooka jest konieczne do uznania skrytki za znalezioną. W zależności od wielkości skrytki można do niej włożyć różne przedmioty, byle były bezpieczne, trwałe i odpowiednie dla każdego wieku znalazcy.

Można ze skrytki coś zabrać, pod warunkiem pozostawienia czegoś o takiej samej lub wyższej wartości. Istotne jest odłożenie pojemnika i ponowne zamaskowanie tak, by był do znalezienia tylko dla „wtajemniczonych”. Tak samo należy traktować samo poszukiwanie skrytki, by nie zdradzić miejsca ukrycia osobom postronnym. Pojemnik skrytki musi być trwały i szczelny oraz odpowiednio oznakowany. Odpowiedzialność za serwisowanie skrytki: wymianę logbooka na czysty, uzupełnianie zawartości czy utrzymanie samego pojemnika w dobrej kondycji, należy do jego właściciela- założyciela. Zabronione jest umieszczanie skrytek na terenach zamkniętych lub chronionych bez wyraźnej zgody ich właściciela. Podobnie, nie ukryjemy skrytki w bezpośrednim sąsiedztwie czynnych linii kolejowych lub innych zagrożeń. Skrytek nie wolno też zakopywać ze względu na zakaz ingerencji w środowisko naturalne.

Istnieje kilka różnych rodzajów skrytek geocache. Występują w wielu rozmiarach i wariantach. Od 2012 roku wydawana jest również odznaka PTTK związana z geocachingiem.

ZASADY GEOCACHINGU


- Przestrzegaj obowiązującego prawa i lokalnych przepisów. Pamiętaj o konieczności uzyskania pozwolenia na wejście na teren prywatny.

- Chroń środowisko. Przestrzegaj przepisów obowiązujących na terenach leśnych, w rezerwatach i parkach krajobrazowych. Ogniska rozpalaj tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Zgodnie z zasadą CITO (Cache in Trash Out) zabierz ze sobą śmieci i pomóż utrzymywać naturę w czystości.

- Szanuj skrytkę. Skrytkę i jej otoczenie pozostaw w takim samym lub lepszym stanie niż je zostawiłeś. Nie marnuj miejsca w logbook, pamiętaj że inni też będą chcieli się wpisać.

- Zaloguj znalezienie. Podziel się wrażeniami online. Pamiętaj, że twój wpis to także forma podziękowania dla założyciela skrytki, a Twoje uwagi mogą pomóc następnym, potencjalnym znalazcom.

- Pomóż w podróży. Jeżeli zabrałeś ze skrytki jakiś przedmiot podróżujący, zaloguj to i pomóż mu realizować jego cel.

SKRYTKI W REGIONIE LEGNICKIM


Na terenie Polski znajduje się ponad 16 tyś. skrytek. Skrytki zostały znalezione 674609 razy, co daje średnio 41.8 znalezień na skrytkę.Na Dolnym Śląsku jest ich 2200 a na wokół Legnicy jest ich kilkaset. W samej Legnicy znajduje się 108 skrytek a w powiecie legnickim 88. W innych powiatach rozkłada się to następująco: lwówecki – 98, lubiński – 91, złotoryjski – 89, jaworski – 44 a w zagłębiu „geocacherskim” w powiecie jeleniogórskim – 356.

W ostatnich dniach powstaje dużo nowych skrytek, szczególności na terenie Wrzosowej Krainy. Poszukiwacze skarbów w najbliższym czasie będą mogli zatrzymać się na dłużej na terenie gminy oraz miasta Chojnów. Systematycznie zakładane są u nas nowe kesze, natomiast plany zakładają powstanie kilkadziesiąciu skrytek.

W piątek o godzinie 17.00 w Restauracji Duszka odbędzie się spotkanie przedstawicieli gminnych organizacji pozarządowych, trenera geocachingu oraz mieszkańców regionu.

Wszystkich zainteresowanych taką formą turystycznej zabawy zapraszamy na to spotkanie, podczas którego omówione zostanie pojęcie geocachingu a także odbędzie się pokaz szukania skrytek.

Listę skrytek geocache ukrytych na naszym terenie można zobaczyć na www.geocaching.com
W tym serwisie na bieżąco są one aktualizowane.

KRZYSZTOF SZUSTKA
WrzosowaTeam

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform