Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Moje dziecko ma nadwagę ...

Autor Małgorzata Uroda
Data utworzenia: 29 lipiec 2014, 13:04 Wszystkich komentarzy: 0


Moje dziecko ma nadwagę ...
Z raportów WHO wynika, że Nasze dzieci tyją najszybciej w Europie. Lekarze, specjaliści ds. żywienia są zgodni, że ten niepokojący obraz coraz większej rzeszy dzieci z otyłością i nadwagą wiąże się z niewłaściwą dietą oraz zmniejszoną aktywnością fizyczną. Bilanse zdrowia w regionalnych ośrodkach zdrowia, placówkach szkolnych potwierdzają, że duży odsetek dzieci to dzieci przede wszystkim z nadwagą, od której do otyłości już prosta droga.

Dlaczego tak się dzieje?

Nawyki, nawyki, nawyki… wszystkiemu winny jest przykład jaki dajemy swoim dzieciom. Dziecko uczy się i nabywa wszystko od otaczającego go świata: dom rodzinny, przedszkole, szkoła podstawowa ( okres wczesnoszkolny), w późniejszym okresie większy wpływ na jego zachowanie zaczyna odgrywać środowisko społeczne ( koleżanki, koledzy, grupy, trendy, moda). Jeśli w pierwszej dekadzie życia dziecko wyuczy się prawidłowych nawyków związanych z żywieniem, aktywnością fizyczną to łatwiej będzie mu je pielęgnować w życiu dorosłym. Wszyscy niby o tym wiemy, ale nic z tym nie robimy. W Polsce dzieci mają wciąż nieograniczony dostęp do niezdrowej żywności, nikt tego nie kontroluje. Dla przykładu w USA gdzie problem sięga rangi epidemii otyłości stosuje się szereg działań profilaktycznych. U nas? Zwolnień z wychowania fizycznego przybywa, a wraz z nimi chorób i większych nakładów na służbę zdrowia. Szkolne sklepiki to często działalność prywatna, której w żaden sposób dyrekcje szkół nie kontrolują, sprzedaje się tam dosłownie wszystko, a wśród oferty: chipsy i napoje. Wszechobecne w szkołach maszyny z ofertą drugiego śniadania: ,,napój typu cola plus czekoladowy baton”. W przedszkolach i szkołach niezmienione od wieków oferty jadłospisów, a w nich parówki, białe pieczywo, chleb z pasztetem i smażone schabowe. My jako rodzice nie mamy czasu sprawdzać czy nasze dziecko zjadło przed wyjściem do szkoły, czy jada cokolwiek w szkole, jeśli tak to czy jest to zdrowe i czy My sami jesteśmy przykładem zdrowego stylu życia czy nie. Z przeprowadzonych przez mnie badań w jednej ze szkół wynika, że Nasze dzieci w prawie 70% czerpią wiedzę żywieniową od Nas… Rodziców.

Skutki nadwagi i otyłości wśród dzieci

Nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca typu 2, zwyrodnienia stawów i kości, choroby serca – choroba niedokrwienna serca, insulinooporność, astma.

Błędy żywieniowe i brak aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży nie skutkują od razu. Zmiany w postaci gorszego zdrowia postępują latami, powoli, odbijają się w wieku dorosłym. Dziecko, które nabierze nadwagi, już całe życie na tą nadwagę będzie narażone. Komórki tłuszczowe nie zanikają, zmniejszają rozmiary i czekają na ,,lepsze czasy” . Czy nie zależy nam na tym, żeby w dorosłym życiu nasze dzieci nie spotkała cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie i choroby serca?

RODZICE

 1. POWINNI ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA SPOSÓB ŻYWIENIA DZIECKA: czy zabiera II śniadanie do szkoły, czy przed wyjściem zjada pierwsze, na co wydaje pieniądze w sklepiku szkolnym, co podjada najczęściej między posiłkami, czy nie jada tuż przed snem, czy w domu nie przekazuje się złych nawyków żywieniowych, czy przedszkole, szkoła i ich oferta ( sklepiki, maszyny, stołówka, imprezy) nie są źródłem niewłaściwej edukacji żywieniowej.

 2. Okres wzrastania to okres dla dziewcząt związany z zainteresowaniem się własnym wyglądem: to wiek gdzie mogą pojawić się zaburzenia odżywiania: anoreksja i bulimia ( obserwować dziecko). Pierwsze objawy: nadmierne liczenie kalorii, unikanie wspólnego jadania, czytanie etykiet, nadmierne interesowanie się ,,pseudo zdrowym stylem życia”

 3. Chłopcy z kolei chcą budować masę mięśniową, sięgają po różnorodne preparaty białkowe – niedostosowane dawki, niewłaściwy trening skutkują nieodwracalnym zmianom w postaci niewydolności nerek i wątroby.

 4. Należy uświadamiać dzieci, że reklama to dźwignia handlu i nie należy we wszystko wierzyć

 5. Nie wolno odchudzać dziecka – grozi to nieodwracalnymi zmianami w rozwojuPrzykład prawidłowego żywienia w domu przekłada się na nawyki dziecka, czyli jeśli Rodzice będą preferować zdrowy styl życia, dziecko to również zaakceptuje

ROZWÓJ DZIECKA

 1. Sposób żywienia dziecka ma nie tylko wpływ na wzrost i rozwój, ale przekłada się na późniejsze życie dorosłe.

 2. Zapotrzebowanie energetyczne znajduje się na wysokim poziomie, nie można ograniczać dziecku jedzenia, trzeba postawić na jakość, a żywność, która jest źródłem pustych kalorii wyeliminować.

 3. Najczęściej zauważa się:

 • Niedobór wapnia (mleko, jogurty/kefiry/maślanki, sery, mak)

 • Niedobór jodu (ryby morskie: dorsz, mintaj, halibut)

 • Niedobór żelaza (wątróbka, pestki dyni, soja, mąka sojowa, len nasiona)

 • Niedobór witaminy A (masło, warzywa i owoce czerwone, żółte, pomarańczowe i zielone)

 • Niedożywienie i otyłość

JAK PRZECIWDZIAŁAĆ NADWADZE I OTYŁOŚCI MOJEGO DZIECKA?

Jeśli dziecko ma nadwagę należy zareagować. Twierdzenie typu ,,wyrośnie z tego” jest zgubne. Należy wziąć pod uwagę, że dziecko to niedorosły, charakteryzuje je ciągły rozwój fizyczny i psychiczny, nie można dziecka głodzić, ograniczać kalorii bo zaburzy to prawidłowy rozwój, grozi niedoborom i upośledzeniem rozwoju. Należy zachęcić dziecko do regularnej aktywności fizycznej i jadania wg poniższych zasad.

ZASADY:

- Ustalony rytm posiłków, najlepiej 4-5 dziennie

- Wspólne jadanie z dzieckiem – w miarę możliwości starać się choć jeden posiłek zjeść wspólnie

- Nie jadać oglądając telewizję, grając na komputerze – dziecko nie skupia się na jedzeniu, nie odczuwa sygnałów z wewnątrz, że jest syte, takie praktyki prowadzą do przejadania się

- Soki, napoje ze sklepowej półki – zamienić na wodę z cytryną i miodem, mineralną, niegazowaną, soki własnej roboty zawsze rozcieńczone z wodą, bez dosładzania

- Jogurty owocowe, serki waniliowe, mleczne deserki – zamienić na naturalne do 2% tł, dodając: owoce sezonowe, mrożone, domowe dżemy, itp.

- Płatki cynamonowe, truskawkowe, czekoladowe zamienić na naturalne owsianki, domowej roboty musli

- Parówki są źródłem nadmiaru konserwantów, niskiej jakości mięsa i dużej ilości tłuszczu!

- Zamienić tłuste wędliny na chude drobiowe, z cielęciny, polędwice, szynki - żadnego salami, kiełbas, kabanosów

- Mięso podawać bez skóry, unikać panierki ,piec w foli, na rożnie, gotować na parze, smażyć na specjalnej patelni, która nie wymaga dużej ilości tłuszczu

- Ryby morskie gotowane, pieczone, grillowane zamiast paluszków rybnych

- Zamiast chipsów - chipsy owocowe, kukurydziane chrupki

- Zamiast żelek, landrynek – suszone owoce

- Zamiast kremów, tortów – biszkopt z galaretką, sernik na zimno

- Zamiast chipsów i frytek pieczone ziemniaki w talarkach z piekarnika

- Śniadanie to podstawa dobrego rozpoczęcia dnia

- Dbać o dowóz witamin i minerałów każdego dnia – warzywa i owoce do każdego posiłku!

- Zamiast słodyczy wybierać na deser: orzechy, pestki, koktajle mleczno-owocowe, kisiele, budynie, galaretki

- Domownicy powinni włączyć się w zdrowy tryb życia dziecka i je promowaćAKTYWNOŚĆ RUCHOWA DZIECKA:

- Nie zwalniać dziecka z ćwiczeń na lekcji

- Spędzać aktywnie czas z dzieckiem: wycieczki rowerowe, wspólne wypady na basen, wycieczki piesze

- Wybór aktywności zależny od zdrowia dziecka

- Wybór aktywności uzależniony od upodobań, nie wolno namawiać dziecka do uprawiania sportu wbrew jego woli – taki sport nigdy nie przyniesie oczekiwanych efektów

- Stopniowo zachęcać: raz w tygodniu, potem 2 razy w tygodniu, 3 razy….aby dojść do co najmniej 4-5 razy w tygodniu po 45 minut;

- Wysiłek powinien być dostosowany do możliwości : nic na siłę!

- Wysiłek powinien być umiarkowany, atrakcyjny dla dziecka, REGULARNY

Połączenie aktywności ruchowej, zmiana nawyków żywieniowych wpłynie pozytywnie na kształtowanie się zdrowia u dziecka i sprawi, że nadwaga odejdzie w niepamięć. Dziecku nie wolno wszystkiego zakazywać – taki owoc najlepiej smakuje…. ale małymi kroczkami wprowadzanie powyższych zmian w życie Dziecka spowoduje, że wszelkie ograniczenia nie będą odbierane jako zakaz, ale jako styl życia, coś całkiem zwykłego, normalnego…. stanie się nawykiem, dniem powszednimPoradnia dietetyczna ,,Uroda”


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform