Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica Cuprum

Strażacy uhonorowani „Krzyżem Za Dzielność”

Autor admin
Data utworzenia: 05 sierpień 2014, 15:05 Wszystkich komentarzy: 0


Strażacy uhonorowani „Krzyżem Za Dzielność”
W dniu 30 czerwca 2013 r. do Stanowiska Kierowania KM PSP w Legnicy wpłynęło zgłoszenie o dwojgu tonących dzieci, znajdujących się w odległości około 40 metrów od brzegu na stawie zlokalizowanym na terenie zakładu produkcyjnego w Chojnowie. Natychmiast na miejsce zadysponowane zostały zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3 w Chojnowie. Przybyli strażacy po zapoznaniu się z zastaną krytyczna sytuacją, nie zważając na zagrożenie, wskoczyli do wody by jak najszybciej ewakuować osoby poszkodowane z akwenu. Przed przybyciem zastępu PSP, Pan Rafał Hinczewski oraz Pan Krzysztof Kotulski podjęli próbę ratowania tonących dzieci. Dzięki ich odwadze jeden z chłopców zdołał utrzymywać się na powierzchni wody. Po dotarciu wpław do zagrożonych osób strażacy wydobyli tonącego chłopca oraz wyczerpanego wędkarza na brzeg zbiornika. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanego chłopca przekazano Zespołowi Pogotowia Ratunkowego. W tym samym czasie, nieprzerwanie prowadzono poszukiwania drugiego z poszkodowanych, który niestety już w chwili przybycia zastępów straży znajdował się pod powierzchnią wody. W znalezieniu osoby poszkodowanej utrudniała zanieczyszczona woda oraz wielkość zbiornika. Po wielu próbach udało się znaleźć drugiego chłopca na głębokości około 2 metrów. Natychmiast ewakuowano poszkodowanego na brzeg, gdzie przy udziale pogotowia ratunkowego wykonywano czynności mające na celu przywrócenie chłopcu oddechu. Działania niestety w tym przypadku ukazały się nieskuteczne.

Strażacy tej samej zmiany służbowej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3 w Chojnowie miesiąc później uczestniczyli w kolejnej ekstremalnie trudnej akcji ratowniczej. W dniu 6 sierpnia 2013 r. doszło do zawalenia się opuszczonego budynku produkcyjnego na terenie byłej słodowni w Chojnowie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren działań i przystąpiono do rozpoznania. W dobudówce obiektu znaleziono pierwszego poszkodowanego, przytomnego mężczyznę z widocznymi obrażeniami ciała, udzielając mu pomocy medycznej uzyskano od niego informację o obecności, co najmniej dwóch poszkodowanych osób w zawalisku. Osobę poszkodowaną ewakuowano ze strefy zagrożenia i przekazano dla zespołowi PR w Chojnowie. Dalsze działania polegały na poszukiwaniu pozostałych poszkodowanych. Z drugim poszkodowanym całkowicie zasypanym nawiązano kontakt głosowy, zlokalizowano jego pozycję, ręcznie odgruzowano mniejsze elementy, przy użyciu narzędzi wykonano dostęp umożliwiający jego ewakuację. Przy użyciu deski ortopedycznej ewakuowano poszkodowanego ze strefy zagrożenia i przekazano zespołowi PR w Chojnowie. Osoby poszkodowane zostały zabrane przez śmigłowiece Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Wrocławia i Zielonej Góry do szpitali. W dalszym ciągu prowadzono poszukiwania trzeciego poszkodowanego. W tych działania wspomagała chojnowskich strażaków Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo Ratownicza z Komendy Powiatowej PSP w Lubinie. Wkrótce zlokalizowano miejsce trzeciej osoby poszkodowanej. Po wykonaniu dostępu do poszkodowanego, obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon.

W tych dwóch trudnych akcjach ratowniczych uczestniczyli asp. Dariusz Mej i st. str. Adrian Kopeć, którzy narażając swoje zdrowie i życie podejmowali w trudnych i niebezpiecznych okolicznościach działania bezpośrednio ratujące życie osób zagrożonych. Ich zdecydowanie, odwaga, profesjonalizm i wysiłek został przez przełożonych dostrzeżony i doceniony.

W dniu 30 lipca 2014 r. asp. Dariusz Mej oraz st. str. Adrian Kopeć zostali odznaczeni "Krzyżem za Dzielność" przez Ministra Spraw Wewnętrzych Bartłomieja Sienkiewicza, w asyście Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Wiesława Leśniakiewicza oraz Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy bryg. Adama Koniecznego.

Należy podkreślić, że wszelkie działania ratownicze wymagają pracy zespołowej wszystkich strażaków. Doskonale o tym wiedzą wyróżnieni strażacy. To dzięki ich kolegom asp. sztab. Bartoszowi Łysyganiczowi, st. asp. Karolowi Myśliwcowi, st. ogn. Józefowi Kossakowskiemu, st. ogn. Waldemarowi Teresiakowi, mł. ogn. Piotrowi Uważyńskiemu, st. str. Janowi Równankowi, st. str. Jarosławowi Barnowskiemu oraz st. str. Mariuszowi Hołowiakowi możliwe było skuteczne ratowanie życia ludzkiego. Wyróżnieni strażacy dziękują kolegom za ich znakomitą współpracę i zaangażowanie w prowadzonych działaniach ratowniczych.

Należy przy tym również wspomnieć o zaangażowaniu w działaniach ratowniczych zespołów Pogotowia Ratunkowego oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na szczególne wyróżnienia zasługują również Panowie Krzysztof Kotulski oraz Rafał Hinczewski, którzy podjęli próbę ratowania życia przy pierwszym z opisywanych zdarzeń.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform