Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
 • Polish
 • English

Fajerwerki - zachowaj ostrożność

Autor Redaktorka
Data utworzenia: 31 grudzień 2014, 13:20 Wszystkich komentarzy: 1


Fajerwerki - zachowaj ostrożność
Noc sylwestrowa zbliża się co raz większymi krokami. Pamiętajmy o bezpiecznym obchodzeniu się z materiałami pirotechnicznymi. Większość z nich jest prawidłowo wykonana i oznakowana, lecz na naszym rynku pojawiają się i takie fajerwerki, które zagrażają naszemu bezpieczeństwu i mogą doprowadzić do wypadku.

Oczywistym faktem jest to, że w jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. Jeśli nie robimy tego prawidłowo, zabawa może skończyć się poparzenie, zranieniem, pożarem a w skrajnych wypadkach - śmiercią. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu.* O zgodność wyrobów pirotechnicznych z wymaganiami przepisów dbają Służba Celna i Inspekcja Handlowa. Pierwsza kontroluje produkty importowane do UE zatrzymując na granicy towar, który nie spełnia wymogów. Z kolei Inspekcja Handlowa stale sprawdza fajerwerki dostępne na rynku.

Bezpieczeństwo produktów - działania

W prowadzonych od października kontrolachinspektorzy Inspekcji Handlowej zakwestionowali 10 proc. z 529 sprawdzonych wyrobów. Zastrzeżenia dotyczyły głównienieprawidłowego oznakowania i instrukcji obsługi.Wady konstrukcyjne miały jedynie 2 spośród 30 wyrobów wytypowanych do badań laboratoryjnych.Była to petarda błyskowa, której producent zastosował niedozwolony sposób zapłonu (przez tarcie) i emitująca zbyt duży hałas (dozwolony poziom to 120 dB). Inspektorzy zakwestionowali także baterię, która nie była wystarczająco stabilna i groziła odpaleniem ładunku w poziomie. Przedsiębiorcy, u których wykryto nieprawidłowości sami wycofali zakwestionowane produkty z obrotu lub zostali do tego zobowiązani. Informacja z kontroli wyrobów pirotechnicznych dostępna jest na www.uokik.gov.pl.

Konsumencie pamiętaj, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.

KUPUJESZ – sprawdź, czy:

 1. Obudowa nie posiada żadnychwad mechanicznych(pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna,
 2. Elementy składowe sądobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają,
 3. Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem,
 4. Podana jestnazwa producenta wraz z danymi adresowymi,
 5. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim izawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

UŻYWASZ – pamiętaj:

 1. Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone.W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową.
 2. Czytaj instrukcje.Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
 3. Zachowajbezpieczną odległość –jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem - stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
 4. Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
 5. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządkuzgłoś na Policję.
 6. Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze:Straż Pożarną, Pogotowie.
UOKiK

Komentarze

Sekcja Tanca Towarzyskiego
w Chojnowie zaprasza na
Charytatywny Bal Karnawalowy,
który odbedzie sie
dnia 24 stycznia 2015 roku o godzinie 20:00
w Domu Schrama w Chojnowie więcej informacji pod nr 602-151-135
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.