Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

DLACZEGO WARTO BYĆ AKTYWNYM FIZYCZNIE? W NOWYM ROKU ZACHĘCAMY DO BYCIA FIT!

Autor Małgorzata Uroda
Data utworzenia: 07 styczeń 2015, 09:32 Wszystkich komentarzy: 0


DLACZEGO WARTO BYĆ AKTYWNYM FIZYCZNIE? W NOWYM ROKU ZACHĘCAMY DO BYCIA FIT!

Ludzie aktywni ruchowo cieszą się lepszym zdrowiem w porównaniu ze stroniącymi od ruchu. Osoby z nadwagą, które podejmują regularnie trening rekreacyjny żyją dłużej od osób szczupłych, które są bierne. Wysiłek fizyczny to lek na wszystko! Potrzebę ruchu zapisano nam w genach, ale wygodne życie, czasy pełne pośpiechu, skłaniają Nas do niemal bezruchu. Coś w rodzaju: samochód – praca –samochód – kanapa – i tak każdego dnia.Zwykle tłumaczymy się brakiem czasu, ciągłą pracą, zmęczeniem. Postanawiamy, że od jutra, od poniedziałku, itp. W Nowym roku mamy trochę więcej motywacji, więc może warto ją wykorzystać i spróbować zaprzyjaźnić się ze sportem o charakterze rekreacyjnym? Sprawdź jaki wpływ na zdrowie ma regularna aktywność fizyczna. Może jednak polubisz pływanie, bieganie czy aerobik?

Polacy podejmują regularną aktywność fizyczną z wielu powodów. Jedni dla lepszego samopoczucia, odreagowania stresów. Inni dla zdrowia, urody, a nawet dla kontaktów towarzyskich. W Naszym mieści każdy może znaleźć coś dla siebie. Nawet zimą. Jest pływalnia, bieżnia, piękne tereny do marszobiegów, nordic walking. Można skorzystać z oferty zajęć fitness: aerobik, ćwiczenia wzmacniające, zumba, stepy; wybrać się na jogę, sporty walki, wynająć z grupą przyjaciół salę gimnastyczną i spróbować sił w grach zespołowych.

JAKA AKTYWNOŚĆ DLA ZDROWIA?

Aktywność fizyczna podejmowana regularnie, umiarkowana, długotrwała, o charakterze wysiłku wytrzymałościowo-siłowym wywiera pozytywny wpływ na ludzki organizm. Jak to rozumieć?

  • REGULARNY – czyli kiedy podejmujesz wysiłek kilka razy w tygodniu (3-5) i to cyklicznie, jesteś systematyczna(y), od dłuższego czasu (miesięcy, lat).

  • UMIARKOWANY - taki gdzie serce bije szybciej, trochę się spocisz, ale nie kończysz wysiłku ,,padem na twarz”, nie przerywasz go bo zadyszka uniemożliwia oddychanie lub mięśnie odmawiają pracy.

  • DŁUGOTRWAŁY- to taki, który trwa przynajmniej 40 minut.

  • WYTRZYMAŁOŚCIOWO-SIŁOWY to taki wysiłek dzięki któremu wzmacniasz układ sercowo-naczyniowy, ,,budujesz” wydolność, ale również wzmacniasz i kształtujesz sylwetkę.

Jeśli Twoja przygoda z ruchem jest przypadkiem raz na jakiś czas lub polega na przebiegnięciu okrążenia stadionu lub siedzeniu w jakuzzi to nie będzie to wysiłek o walorach prozdrowotnych, nie wiele będzie miał z nim wspólnego.

CZY AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA MOŻE ZASZKODZIĆ? TAK!

  • Kiedy podejmujemy ją sporadycznie

  • Nie uwzględniamy przeciwwskazań medycznych

  • Wysiłek niedostosowany do możliwości fizycznych

  • Brak rozgrzewki i rozciągania

  • Lekceważone są zasady bezpieczeństwa

  • Nie ma zachowanych odpowiednich przerw pomiędzy treningami

  • Brak dopasowania właściwej diety



WPŁYW REGULARNEJ AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ NA ZDROWIE

Przeciwdziałanie otyłości

Regularny trening, czyli podejmowany kilka razy w tygodniu, cyklicznie, zwiększa wydatek energetyczny. Oznacza to, że spalamy więcej kalorii. Uprawiając sport zmuszamy do pracy mięśnie. Skutkiem regularnych treningów jest zwiększenie masy mięśniowej oraz zmniejszenie masy tłuszczowej. Mięśnie ,,podkręcają” metabolizm, a tłuszcz rozleniwia go. Wniosek: sprawnie przebiegają procesy metaboliczne, organizm nie jest leniwy i nastawiony na odkładanie zapasów w postaci tkanki tłuszczowej.

Na zaparcia

Regularny wysiłek ,,podkręca” przemianę materii, czyli przemiany zachodzące w układzie pokarmowym przebiegają szybciej niż zwykle, to nasila perystaltykę jelit i przeciwdziała zaparciom.

Młodszy wygląd

Osoby, które podejmują regularny trening wyglądają młodziej niż ich rówieśnicy. Skóra jest jędrniejsza, dobrze ukrwiona, mniejszy cellulit, zarysowane mięśnie, sprawniejsze ciało, procesy starzenia się skóry zachodzą wolniej.

Wzmacnianie serca

Osoby wytrenowane mniej się męczą, ich serce pracuje wydajniej, jest dotlenione, zmniejsza się ilość skurczów serca na minutę w spoczynku, naczynia wieńcowe są elastyczne, mniej podatne na zwapnienia, zmiany miażdżycowe, a więc zmniejsza się u takich osób ryzyko zawałów.

Oddychanie

Wysiłek fizyczny wzmacnia mięśnie oddechowe, zwiększa się pojemność płuc przez co osoba wytrenowana może wykonywać dłuższe, bardziej intensywne wysiłki niż osoba bierna. Przy zwiększonym oddechu skuteczniej oczyszczają się oskrzela

Mocne kości, stawy i mięśnie

Osoby aktywne fizycznie bardziej odporne są na urazy, ich ruchy są bardziej precyzyjne, ekonomiczniejsze, o zwiększonym zakresie. Ich chód jest pewniejszy, ruchy zgrabniejsze, postawa ciała pewna siebie. Zwiększa się siła, masa i elastyczność mięśni. Mocne mięśnie pomagają utrzymać prawidłową postawę ciała, która chroni przed urazami, zwyrodnieniami, bólami mięśniowo-stawowymi. Więzadła są bardziej sprężyste co daje ochronę przed kontuzjami.

Układ krwionośny

Regularny wysiłek wpływa pozytywnie na profil lipidowy. Zwiększa stężenie dobrego cholesterolu i obniża złego. Lepsza regulacja gospodarki cukrowej (osoby zagrożone cukrzycą powinny traktować ruch jako profilaktykę!). Narządy są lepiej dotlenione. Krew oczyszcza się ze złogów, zanieczyszczeń, zbędnych produktów przemiany materii. Taka regularna aktywność sprzyja przeciwdziałaniu nadciśnienia tętniczego, chroni przed miażdżycą, chorobami serca – samo zdrowie!

,,Głowa

Podczas wysiłku zwiększa się przepływ krwi również przez naczynia mózgowe. Dzięki temu cieszymy się lepszą koncentracją, sprawniej nam się myśli. Osoby aktywne mają lepszy refleks i koordynację ruchową. Po wysiłku fizycznym cieszymy się lepszym nastrojem, samopoczuciem. Sport rekreacyjny pozwala nam pokonywać własne słabości, kształtuje osobowość. Sprawia, że czujemy się bardziej pewni siebie. Stajemy się odważniejsi, optymistycznie nastawieni do życia ( aktywność fizyczna przeciwdziała depresji!). Jeśli chodzi o samopoczucie to przede wszystkim pozwala rozładować stres, napięcia i złe emocje.

To tylko jedne z wielu zalet. Jednym z plusów jest uzależnienie od danej formy rekreacji, ogromnej satysfakcji, która pobudza do życia. Zmęczenie fizyczne po wysiłku jest odprężeniem psychicznym i jest to niezmiennie przyjemne uczucie. Ten kto zakochał się w sporcie rozumie i ma porównanie jak czuje się teraz, a jak czuł się kiedy dnie spędzał na kanapie. Warto zmotywować się czy to chęcią bycia zdrowszym, weselszym, itp. Każdy motyw jest dobry. Potem zorganizować się, wybrać formę, a może spróbować wielu i zadecydować po czasie przy której czuję się najlepiej. Na aktywność rekreacyjną nigdy nie jest za późno i warto spróbować. ,, Ruch jest w stanie zastąpić każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu.” Wojciech Oczko.

Poradnia dietetyczna ,,Uroda”



Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.