Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Od dziś surowsze kary dla piratów drogowych i pijanych kierowców

Autor admin
Data utworzenia: 18 maj 2015, 15:07 Wszystkich komentarzy: 0


Od dziś surowsze kary dla piratów drogowych i pijanych kierowców

Od 18 maja obowiązują nowe, ostrzejsze przepisy dotyczące kierowców. Bardziej surowo zostaną potraktowane osoby prowadzące po alkoholu, a także stwarzające największe zagrożeni- znacząco przekraczające prędkość.

Zgodnie z nowymi przepisami, kierowcom zatrzymanym w terenie zabudowanym, przekraczającym prędkość o 50 km/h, patrol na miejscu (obligatoryjnie) będzie zatrzymywał prawo jazdy na trzy miesiące. W przypadku osób, które w tym czasie będą prowadzić pomimo braku dokumentu, okres zatrzymania prawa jazdy przedłuży się do sześciu miesięcy. Ponowne zatrzymanie zakończy się definitywnym odebraniem uprawnień.

W myśl nowych przepisów, prawo jazdy na trzy miesiące, zostanie zatrzymane również kierowcom, którzy przewożą większą liczbę osób niż dopuszcza to wpis w dowodzie rejestracyjnym.

Od 18 maja, przestępstwem, a nie wykroczeniem jest prowadzenie samochodu bez wymaganych uprawnień po ich odebraniu nie tylko przez sąd, lecz również przez starostę na drodze administracyjnej. Za takie przestępstwo grozić będzie do dwóch lat pozbawienia wolności, a niezależnie od kary, sąd będzie mógł również orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo, samochód osoby zatrzymanej zostanie obligatoryjnie odholowany na koszt właściciela.

Nastąpiło również istotne zaostrzenie przepisów dotyczących nietrzeźwych kierowców. W myśl nowego prawa sędziowie mają nakładać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów dla kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości mimo skazania za to samo przestępstwo. Ci, którzy popełnili przestępstwo po raz pierwszy, otrzymają zakaz na minimum 3 lata, a maksymalnie nawet na 15 lat.

Na nietrzeźwych kierowców, czekają ponadto dotkliwe kary finansowe. W myśl nowych przepisów, kierowca przyłapany na prowadzeniu pojazdu przy zawartości alkoholu we krwi powyżej 0,5 prom.- oprócz kary więzienia- będzie musiał zapłacić na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej co najmniej 5 tys. zł. Jeśli nie będzie to pierwszy wyrok za takie przestępstwo, kwota wzrośnie do co najmniej 10 tys. zł.

Dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, możliwe jest skrócenie zakazy jazdy pod warunkiem zainstalowania sprzężonej ze stacyjką blokady alkoholowej tzw. „alcolocku”. Prowadzenie samochodu wyposażonego w takie urządzenie stanie się możliwe po upływie minimum połowy orzeczonego zakazu, a w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, po upływie co najmniej 10 lat.

Zaostrzone przepisy dotyczą również młodych kierowców. Stracą oni uprawnienia, jeśli w ciągu dwóch lat od otrzymania prawa jazdy, popełnią przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu komunikacyjnemu, np. spowodują wypadek lub będą prowadzić w stanie nietrzeźwości.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform