Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Sklep Bigform

Andrzejki tuż, tuż - pomysły na wróżby

Autor admin
Data utworzenia: 25 listopad 2011, 09:15 Wszystkich komentarzy: 0


Andrzejki tuż, tuż - pomysły na wróżby

Ze względu na to, że w tym roku noc Andrzejkowa wypada w nocy z wtorku na środę wiele osób ostatni dzień zabaw przed Adwentem obchodzić będzie w nadchodzący weekend. Dla tych, którzy nie wybierają się na bal podsuwamy pomysły z jakich wróżb możemy skorzystać podczas domowych zabaw.

30 listopada w Kościele katolickim zaczyna się okres postny - Adwent - związany z oczekiwaniem na narodzenie Jezusa Chrystusa. W nocy poprzedzającej przypada wieczór wróżb, wigilia świętego Andrzeja.
Święty Andrzej był bratem św. Piotra, uczniem Jana Chrzciciela. Prowadził działalność misjonarską nad Morzem Czarnym. Zginął ukrzyżowany na Peleponezie w mieście Patras 30 listopada 30 roku na krzyżu w kształcie litery X (stąd nazwa Krzyż Świętego Andrzeja). Jest patronem Szkocji, Grecji i Rosji.

Poniżej przedstawimy Państwu zwyczaje i wróżby Andrzejkowe, które zagwarantują dobrą zabawę wśród znajomych. Zachęcamy również do dzielenia się ze swoimi pomysłami w komentarzach poniżej.

 • Lanie roztopionego wosku na wodę. Wosk można lać bezpośrednio na wodę lub przez dziurkę od klucza. Następnie z otrzymanych form lub ich cieni odgaduje się przyszłość lejącego.
 • Ustawianie lewych butów jeden za drugim i przestawianie ostatniego na początek do czasu, gdy któryś dotknie progu. Panna, której but dotknie progu jako pierwsza wyjdzie za mąż.
 • Wróżenie z obierki jabłka. Należy obierać jabłko tak, aby skórka tworzyła jedną całość. Następnie rzuca się nią za siebie – z kształtu obierki odczytuje się pierwszą literę przyszłego męża.
 • Imiona wybranków pod poduszką. Na noc pod poduszkę panny wkładają karteczki z męskimi imionami. Po przebudzeniu kobieta sięga pod poduszkę i wybrane imię z karteczki będzie imieniem jej przyszłego męża.
 • Innym sposobem na poznanie imienia ukochanego jest wycięcie z papieru serca, napisanie na nim imion, po czym przebicie go igłą od tyłu. Imię na jakie trafi igła to, oczywiście imię przyszłego narzeczonego.
 • Kości dla psa. Do tej zabawy potrzebna jest pomoc psa. Panny szykują kości i wołają czworonoga. Kobieta, której kość pies wybrał jako pierwsza wyjdzie za mąż.
 • Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu. Listek – staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.
 • Wróżby w kółku. Dziewczyny ustawiają się w kółku, do środka wpuszczony zostaje mężczyzna z zawiązanymi oczami i okręcony kilkukrotnie. Panna, którą wybierze chłopak jako pierwsza wyjdzie za mąż.
 • Kolejna wróżba polega na podsłuchiwaniu. Panna idzie pod okno sąsiadów i przysłuchuje się prowadzonym tam rozmowom. Jeśli jako pierwsze padnie słowo „tak” – szybko wyjdzie za mąż, jeśli zaś „nie” – będzie musiała jeszcze trochę poczekać.

W niektórych rejonach Polski aby wróżby się sprawdziły panny głodowały przez całą noc. Następnie przed snem jadły słonego śledzia i bez popijania kładły się spać. Dodatkowo by wzmocnić moc wróżb wkładały męskie spodnie pod poduszkę. W tę noc miał się im przyśnić przyszły mąż…

A na koniec kilka przysłów Andrzejkowych:

 • Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
 • Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
 • Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
 • Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
 • Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.
 • Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście

Zachęcamy do organizacji wróżb Andrzejkowych w gronie znajomych. Warto spędzić tę noc w sposób szczególny!

Źródła: wikipedia.org, halloween.friko.net


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.