Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica Cuprum

„Grenlandia- zielona (czy biała) wyspa?”- spotkanie z dr hab. prof. Henrykiem Marszałkiem

Autor admin
Data utworzenia: 18 maj 2015, 17:23 Wszystkich komentarzy: 0


„Grenlandia- zielona (czy biała) wyspa?”- spotkanie z dr hab. prof. Henrykiem Marszałkiem

W dniach 8-15 maja, obchodziliśmy XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w ramach którego, w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż wystawy kolaży Urszuli Kwiatkowskiej- Sznerch, Biblioteczna Akademia Malucha „Smok wawelski”, spotkania z dr Markiem Sikorskim: prelekcja z ilustracjami dla dzieci „Na tropach smoka wawelskiego. Rozwiązanie zagadki historycznej” i wykład dla dorosłych „Smoki i smokobójstwo. Mit walki ze złem”. Ostatnie z cyklu spotkań w ramach Tygodnia Biblioteki odbyło się w piątkowe popołudnie. Gościem był dr hab. prof. Henryk Marszałek, który przygotował interesujący wykład pod hasłem „Grenlandia- zielona (czy biała) wyspa?”.

Wyprawa na Grenlandię w 2013 r. była ekspedycją czterech wrocławskich hydrogeologów rozpoczynających badania naukowe w zachodniej części Grenlandii, w rejonie wyspy i Zatoki Disko. W skład wyprawy wchodzili: prof. Henryk Marszałek - kierownik wyprawy, dr Lech Poprawski, mgr Michał Rysiukiewicz - doktorant oraz Michał Adamski - student ostatniego roku geologii. Wyprawa organizowana była przy współudziale Wrocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Ekspedycja miała charakter badawczo-rekonesansowy. Oprócz przeprowadzenia pomiarów hydrogeologicznych i hydrogeochemicznych, miała za zadanie sprawdzenie możliwości przeprowadzenia w przyszłości stacjonarnej wyprawy na Grenlandię śladami profesora A. Kosiby. I dlatego programem ekspedycji objęto również obszar fiordu Arfersiorfik, gdzie w roku 1937 koncentrowały się badania polskich uczonych z Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie. Spotkanie poprowadził dr Wojciech Drzewicki, znany chojnowski podróżnik.

Obecni w skupieniu wysłuchali opowieści prof. Marszałka, byli pod wrażeniem zdjęć z wyprawy, które zaprezentował za pomocą prezentacji multimedialnej. Spotkanie upłynęło w bardzo przyjemnej atmosferze. Po ponad godzinnej prezentacji, mieszkańcy Chojnowa nawiązali dyskusję, zadając pytania, które zrodziły się podczas wykładu. Za przybycie podziękował panu Henrykowi również burmistrz- Jan Serkies, wręczając pamiątki z Chojnowa. Korzystając z okazji, złożył życzenia i wręczył kwiaty paniom bibliotekarkom, które kilka dni wcześniej obchodziły swoje święto.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform