Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum Arena

Dzień Dawcy Szpiku Kostnego w legnickiej uczelni

Autor admin
Data utworzenia: 02 grudzień 2011, 11:40 Wszystkich komentarzy: 0


Dzień Dawcy Szpiku Kostnego w legnickiej uczelni

7 grudnia 2011 r. w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy znajdującej się przy ulicy Sejmowej 5a odbędzie się akcja „Dzień Dawcy Szpiku Kostnego w PWSZ”. Organizatorem akcji jest Fundacja DKMS Polska i studenci legnickiej uczelni.

Rejestracja dla osób chcących pomagać innym oddając swój szpik odbędzie się w godzinach 11:00-17:00. Potencjalny dawca musi być zdrową osobą w wieku od 18 do 55 lat, ważącą ponad 50 kg (bez dużej nadwagi). Konieczne jest posiadanie przy sobie numeru PESEL.

Rejestracja polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka, jest bezbolesna i trwa chwilę. Następnie na podstawie zebranych informacji następuje określenie cech zgodności antygenowej. Jeśli dawca posiada kod genetyczny zgodny z kodem genetycznym chorego dochodzi do przeszczepu.

Wyróżnia się dwa sposoby pobierania komórek macierzystych bądź szpiku do przeszczepienia:

  • pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej
  • pobranie szpiku kostnego

Pierwsza z metod stosowana jest w około 80% przypadków. Dawca po 5 dniowej kuracji pobudzającej produkcje komórek macierzystych poddaje się pobraniu krwi. Zabieg ten trwa 3-4h.
Druga metoda polega na pobraniu szpiku z talerza kości biodrowej. Zabieg przeprowadzany jest pod narkozą. Dawca przebywa w szpitalu dzień przed zabiegiem oraz dwa dni po. Szpik kostny dawcy ulega pełnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej Fundacji DKMS www.dkms.pl , pod numerem telefonu: (22) 331 01 47 lub kontaktując się przy pomocy poczty elektronicznej: fundacja@dkms.pl

źródło: lca.pl

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform