Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum Arena

XII Maraton Pisania Listów Amnesty International

Autor admin
Data utworzenia: 02 grudzień 2011, 14:30 Wszystkich komentarzy: 0


XII Maraton Pisania Listów Amnesty International

W tym roku maraton odbędzie się w dniach 10-11 grudnia. Wtedy przez 24 godziny pisane będą listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. Jak się okazuje wiele osób piszących dostaje później odpowiedzi, a osoby, do których listy trafiły dziękują za wsparcie i dodanie otuchy.

W zeszłym roku maraton odbywał się w 51 krajach: Algierii, Austrii, Bangladeszu, Belgii, Beninie, na Bermudach, w Boliwii, Burkina Faso, Chorwacji, Danii, Ekwadorze, Egipcie, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Hong Kongu, Islandii, w Indiach, Irlandii, Izraelu, Japonii, Jemenie, Kanadzie, Luksemburgu, Mali, Maroko, na Mauritiusie, w Niemczech, Nigerii, Norwegii, Nowej Zelandii, Peru, Polsce, Portugalii, Puerto Rico, Rosji, Senegalu, Słowacji, Słowenii, Południowej Korei, Szwajcarii, Tajlandii, Togo, Tunezji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i we Włoszech.

Łącznie na świecie powstało 636 tysięcy apeli do władz państwa bądź listów wsparcia do zagrożonych osób i ich rodzin.
Polska na tle świata wyróżniła się największą liczbą listów - 145.195, dalej znajduje się Francja gdzie powstało 120.000 apeli i Stany Zjednoczone – 60.441 listów.

Maraton Pisania Listów ma na celu podniesienie świadomości wśród Polaków i ich edukację na tematy praw człowieka. Daje również realną szanse na „przyłożenie” ręki do ratowania prześladowanych i więzionych, jest dla nich często ostatnią nadzieją. W ubiegłych latach – jak podaje strona internetowa amnesty.org.pl – listy były skuteczne w ponad 30% przypadków.

Jest 5 podstawowych zasad pisania listów:

1. Należy pisać krótko

2. Być uprzejmym

3. Opierać się na faktach

4. Mieć pozytywne nastawienie

5. Nie ukrywać się

Nie wymagana jest znajomość języków obcych – można pisać po polsku. Warto wówczas podać dane osoby, do której piszemy oraz zapoznać się z jego opisem. Dodatkowo organizatorzy akcji służą pomocą i cennymi radami.

Maraton Pisania Listów odbywa się w najbliższy weekend po 10 grudnia, czyli rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Piszący startują o godzinie 12:00 w sobotę i kontynuują przez 24 godziny. W tym roku dodatkowo akcja ta łączy się z obchodami 50 rocznicy powstania Amnesty International. Z tego względu zapłoną świece dla osób, których prawa zostały złamane, w imieniu których pisane są listy.

Akcję wspiera wiele znanych osób, wśród których są m.in. Grzegorz Miecugow, Seweryn Blumsztajn, Ewelina Flinta, Aga Zaryan, Kasia Nosowska czy Rafał Bryndal. Dołączyć do nich może każdy – uczeń, student, ludzie w różnym wieku, bez względu na status społeczny czy wykształcenie.

Chcąc dołączyć do ludzi walczących w obronie praw człowieka poprzez pisanie listów należy odwiedzić jedno z miejsc maratonowych.

MARATON PISANIA LISTÓW W GIMNAZJUM NR 2 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W CHOJNOWIE

W tym roku Maraton Pisania Listów przypada na dni: 10 – 11 grudnia i to właśnie wtedy w chojnowskim Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika już po raz czwarty uczniowie, absolwenci i nauczyciele wezmą udział w dwudziestoczterogodzinnym Maratonie Pisania Listów organizowanym pod auspicjami Amnesty International. Będą bronić między innymi: więźniów obozów pracy w Korei Północnej, więźnia sumienia z Indonezji, 20-letniego blogera z Azerbejdżanu więzionego za wpis na facebooku oraz Jemenkę skazaną na śmierć (pełna lista na stronie internetowej www.amnesty.org.pl).

W dniach: 10 – 11 grudnia zapraszają mieszkańców Miasta i Gminy Chojnów oraz całego powiatu legnickiego do swojej szkoły. Zapraszają do przyłączenia się do akcji, podczas której można pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie.

Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany pod auspicjami Amnesty International do Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Chojnowie, przy ulicy Konarskiego 4, w sobotę – 10 grudnia, w godzinach: 13:00 – 17:00 oraz w niedzielę – 11 grudnia, w godz. 9:30 – 11:30 i napisać list.

Tak niewiele trzeba, by komuś pomóc, bo napisanie listu jest naprawdę proste. Wystarczy przyjść do Gimnazjum nr 2, zapoznać się z opisem sytuacji osoby, w sprawie której chcemy pisać. Wystarczy skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez organizatorów MPL, dzięki wsparciu AI.

Organizatorzy zapewniają materiały piśmiennicze, kopertę i znaczek, ciepłą herbatę i niezapomnianą atmosferę!

Portal chojnow.pl pełni patronat medialny nad wydarzeniem.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform