Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Trzynaste spotkanie Kresowian w Białej za nami

Autor admin
Data utworzenia: 23 wrzesień 2015, 14:56 Wszystkich komentarzy: 0


Trzynaste spotkanie Kresowian w Białej za nami

Trzynasta edycja Wrześniowych Kresowian już za nami. Jak co roku, park w Białej gościł tysiące gości, którzy przyjechali zarówno z terenu Gminy Chojnów, jak i całej Polski. Spotkania Kresowian mają za zadanie przybliżyć tradycję, historię i kulturę ziem, które w okresie II Rzeczypospolitej należały do Polski, a od lat znajdują się poza granicami naszego kraju. Związki z Kresami są szczególnie ważne dla nas - mieszkańców zachodniej i północnej Polski. Trudno znaleźć bowiem rodzinę na Dolnym Śląsku, w której nie ma przynajmniej jednej osoby pochodzącej z tamtych rejonów.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych miasta i gminy Chojnów, powiatu legnickiego oraz województwa dolnośląskiego. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Część artystyczną rozpoczął koncert Orkiestry Dętej pod batutą Piotra Koziara - wykonali oni utwory zarówno o charakterze patriotycznym, jak i szlagiery typowo rozrywkowe. Odegrany przez orkiestrę polonez z filmu "Pan Tadeusz" skłonił zgromadzonych gości do wspólnego tańca.


Orkiestra pojawiła się na scenie w Białej kilkukrotnie, w tym również wspólnie z chojnowskim chórem Skoranta. W części artystycznej bielskiej publiczności zaprezentowali się również Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Legnicka”, chór „Dnia Jednego” oraz zespół „Zachęta”. Zgromadzeni goście mieli również okazję do wspólnego biesiadowania w rytmach lokalnego zespołu "Auto-Band".

Tak samo jak i w latach poprzednich, Wrześniowe Kresowiana nie obyły się bez teatralnej inscenizacji. Organizatorzy przybliżyli tym samym kresową twórczość kulturalną. W tym roku zgromadzeni na uroczystości byli świadkami historii „Pana Geldhaba", autorstwa Aleksandra Fredry.

Tegoroczne Wrześniowe Kresowiana w dużym stopniu poświęcone były 70. rocznicy osiedlenia się obecnych mieszkańców Białej. Organizatorzy postanowili w sposób szczególny przybliżyć tradycje kresowe dzieciom i młodzieży - osobom urodzonym już na Dolnym Śląsku, w taki sposób, by nie zapominali oni o swoich korzeniach.

Poniżej przedstawiamy fotorelację z XIII edycji Wrześniowych Kresowian.



Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.