Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Od sufrażystek po goździki, czyli długa historia Dnia Kobiet

Autor admin
Data utworzenia: 08 marzec 2016, 14:13 Wszystkich komentarzy: 6


Od sufrażystek po goździki, czyli długa historia Dnia Kobiet

Dzisiejszy dzień na naszym portalu postanowiliśmy w 100% poświęcić obchodzącym swoje święto kobietom. Nie możemy w związku z tym nie przypomnieć czym tak właściwie jest Dzień Kobiet i z jaką historią się wiąże - a jest ona bardzo długa, pełna radości, wzruszeń a także krwi i cierpienia.

Votes for Women

Historii Dnia Kobiet musimy szukać w starożytnym Rzymie. Pierwowzorem tego święta były przypadające na pierwszy tydzień marca Matronalia - święto macierzyństwa i płodności, w trakcie którego mężowie obdarowywali swoje żony prezentami oraz spełniali ich życzenia. Święto to, miało wówczas jedynie charakter lokalny. Chcąc poznać historię międzynarodowego Dnia Kobiet musimy przenieść sięna początek XX wieku. 28 lutego 1909 roku Socjalistyczna Partia Ameryki zorganizowała pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet - potocznie uważa się że wydarzenie stanowiło rocznicę krwawo stłumionego strajku nowojorskich pracownic przemysłu odzieżowego - nie jest to jednak potwierdzona informacja. Rok później Międzynarodówka Socjalistyczna obradująca w Kopenhadze ustanowiła Międzynarodowy Dzień Kobiet - miał on służyć promocji idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych.


Ogromne dzieło w walce o prawa wyborcze kobiet odegrały sufrażystki - aktywistki, działające głównie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych w końcu XIX i na początku XX wieku. Swoją walkę kobiety te musiały przypłacić licznymi represjami i aresztowaniami. Na ogromną rolę kobiet w życiu społecznym zwrócono uwagę dopiero w trakcie I wojny światowej, gdy fabryki cierpiące na brak męskich rąk do pracy zaczęły przyjmować masowo kobiety - sytuacja ta zmieniła postrzeganie płci pięknej już na zawsze.

Pierwszym nowożytnym terytorium, w którym wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet było Terytorium Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Kobiety mogły tu głosować od 1869 roku. Pierwszym państwem w którym pojawiła się taka możliwość była Nowa Zelandia (w 1893) roku. W Polsce kobiety mają czynne i bierne prawo wyborcze praktycznie od momentu uzyskania niepodległości (przed nami w Europie takie zasady wprowadziły jedynie: Finlandia, Dania, Norwegia, Islandia, Holandia (niepełne), Rosja, Ukraina, Białoruś, Łotwa i Estonia).

Odbiór goździka przymusowy pod groźbą sankcji dyscyplinarnych

Mało jakie święto tak idealnie pasowało do socjalistycznej propagandy jak Dzień Kobiet, nic dziwnego że w Polsce, jak i innych krajach "demokracji ludowej" stało się jednym z najważniejszych dni w roku. To z właśnie z PRL-em najwięcej ludzi kojarzy ten dzień - czy słusznie? Historia tego święta jest znacznie dłuższa niż historia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - luźne nazywanie tego dnia "komunistycznym świętem" może okazać się krzywdzące.

W zakładach pracy oraz szkołach Dzień Kobiet obchodzony był obowiązkowo! Wśród rozdawanych prezentów, oprócz kwiatów znajdowały się rajstopy, ręczniki, ścierki, mydła, kawa czy herbata - często były to dobra niedostępne na rynku. Podsumowaniem tego jakże uroczystego dnia często była konieczność pokwitowania odebranych suwenirów.

W szkołach organizowane były okolicznościowe akademie, pojawiające się publicznie portrety kobiet które zasłużyły się dla świata przypominały obywatelom o wielkich ideach socjalizmu - takich jak równość o którą przed laty ubiegały się kobiety.

We Can Do It!

W okresie II wojny światowej J. Howard Miller stworzył propagandowy plakat dla firmy Westinghouse Electric, mający na celu podniesienie morale pracowników. Dzieło przedstawiało wizerunek jednej z pracownic fabryki w Inkster - Geraldine Hoff, podpisane hasłem We Can Do It! Pomimo, iż plakat ten w żadnym stopniu nie nawiązywał do walk o prawa kobiet, w latach 80-tych XX wieku stał się jedynym z symboli ruchu feministycznego. Hasło "We", czyli "my" oraz gest znany u nas od nazwiska Władysława Kozakiewicza stał się znakiem oporu przeciwko seksizmowi.

Dla feministek współcześnie Dzień Kobiet stanowi okazję do zamanifestowania walki o równe traktowanie kobiet i mężczyzn i nie tylko... Manifestacje organizowane tego dnia budzą wiele kontrowersji - trudno bowiem dla niektórych podchodzić bez emocji do haseł domagających się dostępu do aborcji czy propagujących parytety przy wyborach.

Dzień Kobiet nie jest świętem oficjalnym w Polsce, pomimo upływu lat ciągle obchodzi się go jednak hucznie. W Europie jedynymi państwami w których jest to święto urzędowe są: Czarnogóra, Rosja, Białoruś, Ukraina, Mołdawia, Kazachstan. W niektórych państwach narodowe obchody Dnia Kobiet obchodzi się w innych dniach; ciekawym przypadkiem jest Armenia, w której po upadku komunizmu zaniechano obchodów 8 marca - popularność zyskało tam obchodzone 7 kwietnie "Święto Piękna i Macierzyństwa".


Komentarze

Please try Google before asking about Useful Product Guide e2de3a9
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Recommended Product Guide 1877336
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Top Rated Product Tips 773364c
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Awesome Product Site 5d1b187
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about Useful Product Tips 4c75d1b
zgłoś komentarz
Please try Google before asking about High Rated Product Tips 9d038a8
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.