Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Progi zwalniające - rzecz wartościowa czy plaga?

Autor admin
Data utworzenia: 17 marzec 2016, 15:38 Wszystkich komentarzy: 4


Progi zwalniające - rzecz wartościowa czy plaga?

Jeszcze kilka lat temu, nowe progi zwalniające pojawiające się na chojnowskich ulicach stanowiły niemal sensacje o których przeczytać można było na pierwszych stronach lokalnych mediów. Obecnie są uznawane za coś całkowicie normalnego i jest ich w naszym mieście pełno. Od wielu lat obiekty te budzą jednak kontrowersje - czy stawianie nowych progów zwalniających ma jeszcze sens?

Tzw. leżący policjant ma za zadanie przymusić kierowcę do zwolnienia - gdy nie reaguje na znaki drogowe, z pewnością zareaguje na uliczny próg - chyba że nie zależy mu na zawieszeniu w samochodzie. Z takich progów zadowoleni są w większości mieszkańcy ulic przy których zostały postawione - w dużo mniejszym zakresie zadowolenie wzbudzają u innych przejezdnych. Dlaczego jednak w zachodniej Europie progi zwalniające uznawane są za przeżytek i gminne władze od nich odchodzą?

Dużym problemem jest zanieczyszczenie powietrza. W niedawnym artykule zamieszczonym w Gazecie Wyborczej przeczytać mogliśmy opinię Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, według którego mieszkańcy budynków położonych w okolicach progów zwalniających oddychają powietrzem zawierającym dwa i pół razy więcej pyłów pochodzących ze ścierających się klocków hamulcowych i opon niż ze spalin.

Pomimo, iż jazda ekologiczna w naszym kraju nauczana jest w ramach kursu przygotowującego do egzaminu na prawo jazdy; mało który kierowca zdaje sobie sprawę ze ogromnego zwiększenia zużycia paliwa (i zarazem spalin) podczas przyśpieszania z prędkości 5-10 km/h co 30 metrów.


Niemałym wyzwaniem dla kierowców są nowe progi, m.in. na ulicy Michała Drzymały (na zdjęciu), czy Jana Kilińskiego

Innym problemem jest zwiększenie hałasu i drgań. Rzecz, którą często nie odczuwają przyzwyczajeni mieszkańcy okolic progów, odczuwają narażone na drgania mury budynków oraz nawierzchnia drogi. W wielu miastach na domach położonych przy progach zwalniających pojawiają się pęknięcia; spękany asfalt podczas zimy jest rozsadzany przez wodę dostającą się w szczeliny. Nie ulega wątpliwości że ogromna ilość polskich progów zwalniających postawiona została z naruszeniem prawa - te wymagają m.in. umiejscowienia progu minimum 15 metrów od najbliższego budynku, w bliskości ciągów pieszych, minimum 40 metrów od najbliższego skrzyżowania; przepisy określają również wymiary progów.

Kwestia nowych progów zwalniających, czy naprawienia ubytków w starych poruszana jest niemal na każdej sesji rady miejskiej czy rady gminy - pomimo negatywnych opinii, to sami mieszkańcy domagają się ich postawienia - być może z przyzwyczajenia do tej metody. W krajach zachodnioeuropejskich progi zwalniające zastępowane są zwężeniami na jezdni - kierowca, który musi ominąć drogową szykanę jest zmuszony do zredukowania prędkości. Być może za kilka lat to właśnie w taki sposób będzie regulowany ruch na naszych ulicach - póki co jesteśmy z gronie europejskich liderów, jeżeli chodzi o liczbę "leżących policjantów".


Komentarze

Witam. Od jakiegoś czasu nurtuje mnie ten problem,a co mam na myśli,nie mam nic przeciwko montowaniu ich w miejscach gdzie spełniają swoje przeznaczenie ale niech będzie robione to zgodnie z przepisami.Po pierwsze wysokość max.60 mm.Zamontowane na Kilińskiego i Drzymały na pewno nie spełniają tych parametrów.Po drugie ,kierujący powinien przejechać próg zwalniający bezpiecznie z prędkością która wynika z ograniczenia, i tu życzę powodzenia przejechać to z prędkością 30 km/h .Zarządca drogi powinien się cieszyć że do tej pory żaden kierujący nie zgłosił się po odszkodowanie z powodu uszkodzenia auta .....
zgłoś komentarz
magazynauto.interia.pl › ... › Ruch drogowy... Jest to link do artykułu o tej tematyce .
zgłoś komentarz
http://magazynauto.interia.pl/porady/przepisy/ruch-drogowy-2878/news-za-wysokie-progi,nId,1090728
zgłoś komentarz
For the person asking for sites about car valuation vin, sell my car need for speed heat, car valuation mileage adjustment, buy my car back, car buyers rights, car buyers near me, car valuation app free, buy my car nj, car buyers texas, buy my car dfw, I highly suggest this worthwhile car valuation words of advice website
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.