Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Wielkanoc - najważniejszy dzień w roku liturgicznym

Autor admin
Data utworzenia: 27 marzec 2016, 20:33 Wszystkich komentarzy: 0


Wielkanoc - najważniejszy dzień w roku liturgicznym

W wierze chrześcijańskiej Wielka Niedziela to ostatni dzień Triduum Paschalnego, jednocześnie najważniejszy dzień w roku liturgicznym. Co prawda w chrześcijaństwie każda niedziela jest upamiętnieniem zmartwychwstania Jezusa, ale Wielka Niedziela jest dniem niezwykle wyjątkowym i uroczystym. Jej obchody zaczynają się już w sobotę, zaraz po zachodzie słońca.

Obchody Wielkanocy rozpoczynają się od Wigilii Paschalnej, podczas której zapalany jest Paschał – symbol zmartwychwstania.

Uroczyste Msze Rezurekcyjne odprawiane są w sobotę po zmroku, lub w niedzielę o świcie. Towarzyszy im długie i donośne bicie wszystkich kościelnych dzwonów. Wierni często strzelają petardami, a służby państwowe wykorzystują strzelby, armatki i moździerze. Wszystko to symbolizuje budzenie się świata do życia.

W Polsce świątecznym zwyczajem jest, że po Rezurekcji, rano rodzina zasiada do uroczystego śniadania. Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć poświęconych dzień wcześniej produktów. Posiłek rozpoczynany jest wspólną modlitwą i dzieleniem się jajkiem.

Ilustracja: Luca Giordano - Zmartwychwstanie


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.