Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Dziś Poniedziałek Wielkanocny - Śmigus Dyngus

Autor admin
Data utworzenia: 28 marzec 2016, 19:26 Wszystkich komentarzy: 0


Dziś Poniedziałek Wielkanocny - Śmigus Dyngus

Poniedziałek Wielkanocny jest drugim dniem Świąt Wielkanocnych. Zwany jest także Lanym Poniedziałkiem – to ze względu na powszechnie znaną i podtrzymywaną tradycję oblewania dla żartu innych osób.

Ten staropolski zwyczaj nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich. Ma on symbolizować budzenie się przyrody do życia. Dawniej gospodarze wierzyli, że jeśli właśnie tego dnia pokropią wodą święconą swoje pola, zapewni im to obfite plony podczas nadchodzących żniw. Dziś ten zwyczaj praktykuje się jeszcze w niektórych wsiach na południu Polski.

Potoczną nazwą Lanego Poniedziałku jest Śmigus-Dyngus. Dziś tradycja ta sprowadza się zazwyczaj do symbolicznego ochlapania wodą. Dawniej jednak zwyczaj ten wyglądał zupełnie inaczej. Słowiańska młodzież wzajemnie okładała się po nogach witkami wierzby oraz polewała wodą. Od przykrych doznań można było się jednak wykupić, darując „oprawcy” świąteczny fant, np. pisankę bądź inny smakołyk. Nie zawsze jednak wzbraniano się przed otrzymania razu witką wierzby czy zostania oblanym, bowiem wedle prasłowiańskich wierzeń, rytuał ten miał zapobiegać chorobom oraz sprzyjać płodności – z tego też powodu wodą oblewano głównie dziewczęta.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.