Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Chojnowianie będą mieli swój Budżet Obywatelski? Zdecyduje o tym Rada Miejska

Autor admin
Data utworzenia: 30 marzec 2016, 13:31 Wszystkich komentarzy: 6


Chojnowianie będą mieli swój Budżet Obywatelski? Zdecyduje o tym Rada Miejska

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej podniesiony został temat przeprowadzenia na terenie Miasta Chojnowa konsultacji społecznych w sprawie Budżetu Obywatelskiego jako części budżetu miasta na 2017 rok. W przyszłym miesiącu komisje stałe Rady Miejskiej zajmą się dwoma projektami dotyczącymi konsultacji, złożonymi przez radnych Dariusza Morawskiego i Pawła Grabka.

Głos w sprawie projektu uchwały zabrał w trakcie sesji radny Paweł Grabek. Jego zdaniem wprowadzenie w naszym mieście Budżetu Obywatelskiego jest krokiem w celu zwiększenia aktywności i zaangażowania mieszkańców w sprawy miasta. Pozwoli to także poznać oczekiwania mieszkańców.

Historia budżetów obywatelskich sięga 1989 roku. Pierwszy miastem które wprowadziło takie rozwiązania było brazylijskie Porto Alegre. W chwili obecnej taka forma ustalania części budżetu przyjęła się w ogromnej ilości miast - również w Polsce.

W uzasadnieniu dołączonym do projektu uchwały możemy przeczytać podstawowe korzyści, jakie wynikają z wprowadzenia Budżetu Obywatelskiego. Są to:

1. Lepsze gospodarowanie budżetem - inwestycje ukierunkowane zostaną na najpilniejsze potrzeby społeczności lokalnej. Władze samorządowe, dzięki lepszemu rozpoznaniu potrzeb mieszkańców, będą mogły podejmować lepsze decyzje.

2. Przejrzystość – otwarty proces podejmowania decyzji zapewni transparentność finansów publicznych.

3. Integracja społeczności lokalnej – współdecydowanie o przeznaczeniu publicznych pieniędzy zbliży do siebie ludzi, pozwali im poznać nawzajem swoje potrzeby i zmotywuje do wspólnego działania. Budżet partycypacyjny zbuduje świadomość obywatelską i kapitał społeczny gminy.

4. Większa identyfikacja mieszkańców z miejscem zamieszkania – dzięki możliwości wywierania wpływu na zmiany w swoim mieście, mieszkańcy poczują się z nim bardziej związani. Wzrośnie również poczucie odpowiedzialności za wspólną przestrzeń.

5. Edukacja mieszkańców – udział w tworzeniu budżetu da im wgląd w proces zarządzania gminą. Wzrośnie świadomość obywatelska i wiedza na temat możliwości i ograniczeń władz samorządowych. W rezultacie zmniejszy się bariera na linii mieszkańcy - władze gminy i wzrośnie wzajemne zaufanie.

Projekt złożony przez radnego Pawła Grabka zakłada przeznaczenia na budżet obywatelski kwoty 150000 złotych.

Budżety obywatelskie na całym świecie mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. A jak Wy oceniacie pomysł by częścią miejskiego budżetu dysponowali sami mieszkańcy, zgłaszając konkretne pomysły oraz głosując na nie?

W chwili obecnej mówić możemy jedynie o projektach. O krokach, jakie podejmą miejscy radni z pewnością poinformujemy.Komentarze

Bardzo fajna inicjatywa z strony Radnego Grabka BRAWO !!!!
zgłoś komentarz
Budżet obywatelski by się przydał, w końcu można by było coś zrealizować na czym zależy mieszkańcom, również popieram:)
zgłoś komentarz
bardzo dobra inicjatywa ,szkoda że dopiero teraz ,poprzedni radni nie chcieli?nie mogli?
zgłoś komentarz
jak mówi blond jan każdy budzet jest obywatelski i nie ma potrzeby wprowadzac jakichs zmian. wynik glosowania na sesji o ile do niego dojdzie to 12 przeciw do 3 wsztrzymujacych sie - w porywach do 3 za. projekt nie przeszedł.

co do fjnyxh inicjatyw to grabek juz kilka mial - karta rodzinna na znizke na zloto u jubilera i tez "prz3szla" hehe
zgłoś komentarz
podniesiony został ten temat i mam wrażenie że upadł na pysk. rada nie zadecyduje w tej sprawie. Jest za malutka. wniosek nie poszedł na żadną komisję więc nie będzie głosowany ;-) Panowie radni to jaki jest teraz status Waszego projektu? proszę o odpowiedź bo wydaje mi się że burmistrz który jest Waszym podwładnym się nie zgodził. piszcie śmiało jak jest.
zgłoś komentarz
Pomysł na projekt bardzo dobry ale Serlkies grosza nie odda więc rada zablokuje go i będzie po wszytkim, obstawiam (co już ktoś napisał) 3 za vs 12 przeciw.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.