Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Trzeciomajowe spotkanie pod obeliskiem

Autor admin
Data utworzenia: 04 maj 2016, 17:27 Wszystkich komentarzy: 1


Trzeciomajowe spotkanie pod obeliskiem

W mało którym państwie, święto uchwalenia pierwszej konstytucji uznawane jest za święto narodowe i dzień wolny od pracy - na Litwie oraz zwłaszcza w Polsce dzień ten obchodzony jest w sposób wyjątkowy. Chojnowskie uroczystości ku czci twórców pierwszej ustawy zasadniczej w Europie tradycyjnie odbyły się przy obelisku na ulicy Chmielnej.

Wolna elekcja i demokracja przyczyniły się do upadku I Rzeczypospolitej. Celem Konstytucji 3 maja było zlikwidowanie istniejących od dawna wad polskiego i litewskiego systemu politycznego. Monarchę wybieranego przez szlachtę zastąpił król dziedziczny, odebrano prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, tym samym ograniczając demokrację. Ustawa zasadnicza z 1791 roku zrównywała politycznie mieszczan i szlachtę, nadawała chłopstwu ochronę państwa oraz ostatecznie znosiła nieużywane od wielu lat liberum veto.

Pod chojnowskim obeliskiem kwiaty złożyli przedstawiciele: władz miasta, gminy wiejskiej, powiatu legnickiego, kombatantów, sybiraków, nauczycieli oraz innych stowarzyszeń działających w Chojnowie. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Jan Serkies, który przypomniał znaczenie uroczystości pod obeliskiem w świetle obchodów dnia konstytucji - Spotykamy się w symbolicznym dla naszego miasta miejscu - przed obeliskiem, z tablicą na której jest napisane "Poległym w walce o niepodległość ojczyzny w obozach i łagrach oraz zesłanym na Sybir". Jesteśmy tutaj kilka razy w roku, aby wspólnie w godny i uroczysty sposób oddać hołd poległym i uczcić ważne dla naszego kraju i narodu rocznice. Dni takie jak dziś uwieczniają najjaśniejsze karty w historii polskiego narodu.

Uroczystość zakończył pochód spod obelisku do chojnowskiej fary, gdzie odbyła się okazjonalna Msza Święta.
Komentarze

Apeluje do p.burmistrza Jana Serkiesa niech się Pan nie wygłupiać i przestanie robić tę płukankę, reprezentuje Pan nas wszystkich Chojnowian i miasto, jak będzie Pan na emeryturze to proszę się wygłupiać, może Pan nawet na czerwono zrobić kolor i się zakolczykować.Jest Pan w takim wieku że kolor siwy to naturalna sprawa z którą wyglądał Pan poważnie a nie jak przygłup któremu hormony buzują.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.