Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

5 zasad jak OC kupować z głową!

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 30 lipiec 2016, 09:11


5 zasad jak OC kupować z głową!
Zakup ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, czyli polisy OC jest obowiązkowy dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji w Polsce. Zakres ochrony w ubezpieczeniu tym zawsze jest taki sam, ale poszczególne oferty mogą znacznie różnić się względem siebie wysokością składki ubezpieczeniowej. Jak kupować OC racjonalnie i zaoszczędzić na tym?

1. Czy kontynuacja ubezpieczenia to dobre rozwiązanie?

Kupując używany samochód, powinniśmy sprawdzić, czy posiada on ważną polisę OC. Takie ubezpieczenie po zbywcy może być kontynuowane, ale nie jest to obowiązkowe. Jeśli nowy właściciel pojazdu nie chce korzystać z takiego ubezpieczenia kupionego wraz z samochodem, może wypowiedzieć w każdej chwili umowę OC. Musi zadbać przy tym, aby od następnego dnia po wypowiedzeniu polisy, obowiązywało już nowe ubezpieczenie OC.

Można także na podstawie art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK korzystać z OC po poprzednim właścicielu samochodu, choć ubezpieczyciel ma prawo do dokonania rekalkulacji składki i żądania jej zapłaty za następny okres ubezpieczenia.

Kontynuacja ubezpieczenia OC dotyczy również osób, które posiadają już auto i skończył się im poprzedni okres ubezpieczenia pojazdu. Firmy ubezpieczeniowe zwykle przysyłają pocztą do klientów wszystkie dokumenty, pozwalające na przedłużenie obowiązywania polisy OC na kolejny rok. Niekoniecznie przy tym jest to najkorzystniejsza oferta cenowa. Warto zatem sprawdzić, jak kształtują się ceny OC dla naszego pojazdu w innych firmach ubezpieczeniowych.

2. Nie kupuj pierwszego lepszego OC!

Wybór pierwszego ubezpieczenia OC, którego ofertę zobaczymy, niekoniecznie przysporzy nam oszczędności. Na rynku istnieje cała masa firm ubezpieczeniowych, z których każda oferuje OC - jako oddzielne ubezpieczenie lub w pakiecie z ubezpieczeniami NNW, Assistance czy AC. Kierowca ma wiele możliwości zakupu polisy - u agenta ubezpieczeniowego, przez telefon i internet. W kanałach zdalnych może wypracować dodatkowe oszczędności na składce ubezpieczeniowej z uwagi na fakt, że taki tryb obsługi klienta niewiele kosztuje firmę ubezpieczeniową. Porównując w porównywarkach online różne oferty ubezpieczeniowe na OC komunikacyjne, łatwiej nam będzie wybrać rzeczywiście tanie ubezpieczenie OC dla swojego pojazdu.

3. Sposoby na jeszcze tańsze OC

Warto szukać taniego OC, zwłaszcza że każda taka oferta będzie miała taki sam zakres ochrony ubezpieczeniowej. Wszystkie warunki ubezpieczenia muszą być zgodne z ustawą, dlatego wysokość składki nie wpływa na kompleksowość ochrony ubezpieczeniowej z obowiązkowej polisy OC.

Ceny ubezpieczenia OC są zróżnicowane i zależne od wielu czynników, indywidualnie dobieranych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Można zaoszczędzić na składce na OC dzięki:

· dopisaniu do dowodu rejestracyjnego osoby współwłaściciela, który posiada maksymalne zniżki OC,

· poruszaniu się pojazdem o małej pojemności silnika,

· dobrej historii ubezpieczenia - bezkolizyjnej jeździe w poprzednich latach.

4. Pamiętaj o obowiązku ciągłości ubezpieczenia OC

Właściciel pojazdu nie może dopuścić do tego, aby powstała przerwa pomiędzy jednym a drugim ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej pojazdu, ponieważ grożą za to kary finansowe. Informacje o przerwie w ubezpieczeniu pojawiają się w ewidencji prowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Kara za przerwę w ubezpieczeniu ponad 14 dni wynosi 3500 zł, za przerwę w granicach 4-14 dni - 1750 zł, a do 3 dni - 700 zł.

5. A może wybrać pakiet ubezpieczeniowy dla swojego auta?

Pakiet ubezpieczeń, np. obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu z polisą fakultatywną AC, zapewnia kompleksową ochronę dla kierowcy podczas poruszania się po drodze. W pakiecie składki ubezpieczeniowe mogą być stosunkowo niższe niż w przypadku kupowania dwóch ubezpieczeń osobno, z innych firm. Można przekonać się o tym, wyliczając składkę na ubezpieczenie OC i AC na stronie: https://ubezpieczamy-auto.pl/pakiet-oc-ac/