Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Toccata i fuga d-moll zakończyły serię Letnich Koncertów Organowych

Autor admin
Data utworzenia: 29 sierpień 2016, 14:39 Wszystkich komentarzy: 0


Toccata i fuga d-moll zakończyły serię Letnich Koncertów Organowych

Kończą się wakacje a wraz z nimi seria Letnich Koncertów Organowych. Za nami czwarty i tym samym ostatni występ w ramach cyklu. Chojnowskiej publiczności zgromadzonej w kościele farnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła zaprezentował się Tomasz Susmęd - chojnowski muzyk i pedagog. Na miejscu mieliśmy okazję posłuchać utworów Leona Boellmana, Johanna Jakoba Frobergera oraz Johanna Sebastiana Bacha.

Tomasz Susmęd - urodzony w 1980 roku, chojnowski muzyk i pedagog. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w chojnowskim ognisku muzycznym w klasie fortepianu prof. Edwarda Grabana. W 2002 roku ukończył Diecezjalne Studium Organistowskie w Legnicy pod kierunkiem profesorów Stanisława Lachowskiego i Ryszarda Rydza. Od 2001 roku pełni posługę organisty w chojnowskich kościołach. Od 2006 roku jest nauczycielem muzyki i zajęć artystycznych w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Chojnowie. Prywatnie wielbiciel twórczości Jacka Kaczmarskiego - występuje jako pianista w zespole Trio Łódzko-Chojnowskie, wykonującym piosenki Kaczmarskiego.


Niedzielny koncert rozpoczęła Suita Gotycka autorstwa francuskiego kompozytora epoki romantycznej - Leona Boellmana. Stali goście serii koncertów po raz kolejny mieli okazję usłyszeć Modlitwę z Suity Gotyckiej - wyjątkowo piękny i liryczny utwór, znany m.in. z wykonywania podczas ślubów.

W drugiej części występu Tomasza Susmęda mieliśmy okazję usłyszeć dzieła niemieckiego kompozytora wczesnego baroku - Johanna Jakoba Frobergera. O wyjątkowości tego artysty, świadczyć może m.in. fakt, iż to właśnie na jego utworach inspirował się Johann Sebastian Bach.

Utwory Bacha, określonego przez prowadzącego wydarzenie jako największego kompozytora muzyki organowej wszechczasów, wypełniły ostatnią cześć niedzielnego koncertu. Zgromadzeni w chojnowskiej farze usłyszeli m.in. wariacyjne utwory oparte o melodie protestanckich hymnów religijnych, w tym m.in. "Jesus bleibet meine Freude" - organowa wersja finału kantaty 147, jednego z najbardziej znanych utworów Bacha. Na zakończenie niedzielnego koncertu jak i całej serii czekała nas Toccata i fuga d-moll - jedno z najpopularniejszych dzieł Bacha, które z pewnością zna każdy z nas. Określenie, że jest to najbardziej rozpoznawalny utwór organowy z pewnością nie będzie przesadą.

Seria Letnich Koncertów Organowych współorganizowana była przez Parafię Rzymskokatolicką pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie oraz radnego Grzegorza Gapskiego. Wstęp na wszystkie koncerty był bezpłatny. Już teraz organizatorzy zapowiadają chęć powtórzenia serii w przyszłym roku.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.