Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Muzeum zaprasza do podziwiania piękna zaklętego w kamieniach - za nami wernisaż wystawy

Autor admin
Data utworzenia: 03 październik 2016, 11:42 Wszystkich komentarzy: 0


Muzeum zaprasza do podziwiania piękna zaklętego w kamieniach - za nami wernisaż wystawy

Chojnowski zamek zapełnił się kalcytami, agatami, halitami czy też kwarcami - wszystko za sprawą wystawy "Minerały Dolnego Śląska", którą już od kilku tygodni możemy oglądać w tym właśnie miejscu. Prezentowane na wystawie kamienie pochodzą z kolekcji Dariusza Majchera oraz Marka Brdaka. W miniony piątek w Muzeum Regionalnym miał miejsce wernisaż wystawy.

Zarówno Dariusz Majcher jak i Marek Brdak pochodzą z Chojnowa. Obydwoje zawodowo związali się z kopalnią miedzi w Lubinie. Dariusz Majcher minerały kolekcjonuje od 26 lat. Swoją pasję rozpoczął od kontaktu z książką "Zbieramy skały i minerały". Jego zbiory pochodzą zarówno z eksploracji bogatych w minerały ziem Dolnego Śląska jak i z giełd minerałów zarówno w kraju jak i za granicą. W chwili obecnej może pochwalić się kolekcją 1000 egzemplarzy - warto zaznaczyć, że ciągle jest rozbudowywana. Dariusz Majcher w planach ma zajęcie się obróbką minerałów i wykonywaniem z nich biżuterii.

Marek Brdak przez lata, jako absolwent szkoły wiertniczej, trudnił się poszukiwaniem wody i węgla brunatnego w okolicach Legnicy. Kolekcjonowaniem minerałów zajmuje się od 2010 roku. W jego kolekcji znajdują się w głównej mierze hality, których unikatowe w skali światowej okazy pozyskuje z głębokości 1100 m.

Poszukiwanie minerałów i eksploatacja bogactw naturalnych na Dolnym Śląsku sięga czasów prehistorycznych - jej nasilenie przypadło na czasy średniowiecza. Odkrywane dymarki wskazują na przetwarzanie rud żelaza na Śląsku już w czasach wpływów rzymskich - na długo przed powstaniem państwa polskiego. Na okres średniowiecza przypada intensywna eksploracja terenów Dolnego Śląska przez osadników z Walonii i Flandrii.

Nasze miasto w 1257 roku otrzymało prawo eksploatacji złota - do tej pory jednak nie wiemy, gdzie było ono wydobywane. Z wydobycia zasłynęły natomiast m.in. Złotoryja, Lwówek Śląski czy też podlegnickie Mikołajowice. Rzeki naszego regionu - w tym Skora już w średniowieczu uznawane były za złotonośne. Dolny Śląsk zasłynął także z wydobycia: węgla (jeszcze w XVIII wieku nasza część Śląska przyćmiewała ośrodki Górnego Śląska), chryzoprazu, uranu (okolice Kowar), czy też obecnie z wydobycia miedzi.

"Minerały Dolnego Śląska" w Muzeum Regionalnym oglądać będziemy mogli do końca października. Dyrektor Jerzy Janus już teraz jednak zapowiada koncepcję stworzenia niewielkiej wystawy stałej, która mogłaby pokazać gościom z innych rejonów Polski naturalne bogactwo Śląska.




Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.