Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Co jest grane w Chojnowie?

Autor Kasia_
Data utworzenia: 27 październik 2016, 20:59 Wszystkich komentarzy: 0


Co jest grane w Chojnowie?

W sobotę w chojnowskim Kinie Kultura zaplanowany jest prawdziwy maraton unikalnych filmów, których nie będziecie mieli okazji zobaczyć sieciowych kinach w Polsce. Niszowe produkcje, które wyświetlane są tylko w mniejszych multipleksach, to dobra okazja do rozsmakowania się w klimatycznym kinie. Co będziemy mieli okazję zobaczyć w Kulturze?

Watch Docs – bez wyjścia. Historia Rehtaeh Parson

sobota, godz. 16.00

Film o powstaniu obowiązującego od 2014 roku w Kanadzie tzw. Prawa Rehtaeh. Wstrząsająca historia o tym, jak życie pewnej 15-latki zamieniło się w piekło po pewnej imprezie. Dziewczynka wypiła za dużo alkoholu i straciła świadomość, jej koledzy to wykorzystali i ją zgwałcili. Następnego dnia oprawcy zamieścili w sieci kompromitujące zdjęcie, dokumentujące całe zajście. Zdjęcie było masowo udostępniane, a próby usunięcia go przez Rehtaeh i jej rodziców kończyły się niepowodzeniem. Koszmar trwał aż dwa lata. W tym czasie nastolatka znosiła falę upokorzeń, co doprowadziło ją do całkowitego załamania psychicznego. Dziewczyna popełniła samobójstwo, a jej historia wstrząsnęła całym światem.

Losy dziewczynki sprawiły, że rozpoczęła się masowa akcja przeciwdziałania cyberprzemocy. Dzięki pomocy wielu ludzi i instytucji, gwałcicieli postawiono przed sądem. Narastająca presja społeczna i medialna wymusiła również na władzach stworzenie ustawy umożliwiającej zwalczanie cyberprzemocy. Kanada była jednym z pierwszych państw na świecie, które przyjęły to prawo.

Watch Docs – Czeczenia. Wojna bez śladu

sobota, godz. 17.30

Fabuła filmu skupia się na wielkim dramacie, jaki do dnia dzisiejszego rozgrywa się w Czeczeni. Wszechobecny tam terror i strach to elementy najmocniej w tej produkcji zaakcentowane. Obywatele zmuszani są do czczenia w masowych demonstracjach Ramzana Kadyrowa i Wladimira Putina. Smutna i krwawa rzeczywistość, która składa się na próby stworzenia iluzji świata, w którym wcale nie dzieje się źle. Oś narracji skupia się wokół kilku odważnych kobiet, które pomimo grożącego im niebezpieczeństwa, starają się odnaleźć groby swoich krewnych, którzy zginęli podczas wojny. Produkcja jest przejmującym obrazem narodu znajdującego się w stanie skrajnego zagrożenia.

Watch Docs – Salam

sobota, godz. 19.00

W Jordanii, kilka kilometrów od granicy z Syrią, znajduje się drugi co do wielkości na świecie obóz dla uchodźców – Za’atari. Chris Temple i Zach Ingrasci postanowili nakręcić dokument i pokazać światu, szczególnie Zachodowi, jak wygląda życie w tym miejscu. Mężczyznom udało się uzyskać dostęp do obozu, zamieszkali w nim i stopniowo zdobywali zaufanie uciekinierów z Syrii. Ludzie okazali się bardzo serdeczni i otwarci. Pomimo trudnych życiowych przeżyć, potrafią oni żyć normalnie i cieszyć się każdą minutą. Dokument w intymny i bardzo realistyczny sposób relacjonuje ich funkcjonowanie w obozie.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.