Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Garść informacji – Dzień Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych

Autor Kasia_
Data utworzenia: 01 listopad 2016, 08:15 Wszystkich komentarzy: 0


Garść informacji – Dzień Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych

W Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz w Dzień Zaduszny (2 listopada) Polacy odwiedzają cmentarze, na których pochowani są ich bliscy – na grobach kładą symboliczne wiązanki kwiatów i zapalają znicze. Są to dni wypełnione zadumą, skłaniające do refleksji na temat życia i śmierci, a także czas kierowania myśli w stronę bliskich zmarłych.

1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych

1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Podobnie jak dziś, 1 listopada był w czasach PRL-u dniem wolnym od pracy, lecz wtedy nazywano go Dniem Wszystkich Zmarłych lub Świętem Zmarłych, aby nadać mu świeckiego charakteru, likwidując wydźwięk religijny. Nazwy te dość mocno utrwaliły się w świadomości Polaków i często są używane jeszcze dziś.

Jaka jest geneza tego święta? Źródła podają, że uroczystość ta wywodzi się jeszcze ze starożytności, kiedy to w jednym wybranym dniu czczono pamięć wszystkich męczenników chrześcijańskich. Obchody rozpoczęto już w IV w. we wschodnich prowincjach Cesarstwa Rzymskiego. W poszczególnych regionach obchodzono je w różnym czasie, jednak najczęściej przypadały w okresie Wielkanocy.

2 listopada – Dzień Zaduszny

2 listopada przypada Dzień Zaduszny, często potocznie nazywany Zaduszkami. Święto to służy wspominaniu bliskich zmarłych i jest czasem refleksji nad tematem życia i śmierci.

Dzień Zaduszny zapoczątkowano dużo później, niż Dzień Wszystkich Świętych. Pierwsze przesłanki o jego istnieniu pochodzą z końca X wieku. Święto to zyskało większy rozgłos i popularność we Francji w XIII wieku. Wtedy to rozpoczęto także tradycję urządzania procesji na cmentarze i zatrzymywania się przy grobach zmarłych, gdzie odmawiano za nich modlitwy.

W Polsce częściowo Dzień Zaduszny jest odpowiednikiem dawnego pogańskiego słowiańskiego święta Dziadów, kiedy to wspominano zmarłych i odprawiano obrzędy, które miały na celu skontaktowanie się z bliskimi zmarłymi oraz odegnanie złych mocy. Przygotowywano dary dla duchów, a wszystkiemu towarzyszyły całonocne śpiewy i modły w licznym gronie rodziny oraz sąsiadów.

Oba święta mają duży wymiar religijny. Są wyrazem wiary w obcowanie świętych i życie wieczne. Mają jednak również bardzo duży wydźwięk świecki. Warto w tym czasie skierować myśli w stronę naszych bliskich zmarłych oraz poświęcić się refleksji na temat życia.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.