Query error chojnow.pl - Garść informacji – Dzień Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych
Chojnow.pl
Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności
facebook twitter YT IG
Sign in Sign up
REKLAMUJ SIĘ NA CHOJNOW.PL SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ BANERÓW I ARTYKUŁÓW SPONSOROWANYCH

Garść informacji – Dzień Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych

Author: Kasia_
Creation date: 01 November 2016, 08:15 All comments: 2


Garść informacji – Dzień Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych

W Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz w Dzień Zaduszny (2 listopada) Polacy odwiedzają cmentarze, na których pochowani są ich bliscy – na grobach kładą symboliczne wiązanki kwiatów i zapalają znicze. Są to dni wypełnione zadumą, skłaniające do refleksji na temat życia i śmierci, a także czas kierowania myśli w stronę bliskich zmarłych.

1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych

1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Podobnie jak dziś, 1 listopada był w czasach PRL-u dniem wolnym od pracy, lecz wtedy nazywano go Dniem Wszystkich Zmarłych lub Świętem Zmarłych, aby nadać mu świeckiego charakteru, likwidując wydźwięk religijny. Nazwy te dość mocno utrwaliły się w świadomości Polaków i często są używane jeszcze dziś.

Jaka jest geneza tego święta? Źródła podają, że uroczystość ta wywodzi się jeszcze ze starożytności, kiedy to w jednym wybranym dniu czczono pamięć wszystkich męczenników chrześcijańskich. Obchody rozpoczęto już w IV w. we wschodnich prowincjach Cesarstwa Rzymskiego. W poszczególnych regionach obchodzono je w różnym czasie, jednak najczęściej przypadały w okresie Wielkanocy.

2 listopada – Dzień Zaduszny

2 listopada przypada Dzień Zaduszny, często potocznie nazywany Zaduszkami. Święto to służy wspominaniu bliskich zmarłych i jest czasem refleksji nad tematem życia i śmierci.

Dzień Zaduszny zapoczątkowano dużo później, niż Dzień Wszystkich Świętych. Pierwsze przesłanki o jego istnieniu pochodzą z końca X wieku. Święto to zyskało większy rozgłos i popularność we Francji w XIII wieku. Wtedy to rozpoczęto także tradycję urządzania procesji na cmentarze i zatrzymywania się przy grobach zmarłych, gdzie odmawiano za nich modlitwy.

W Polsce częściowo Dzień Zaduszny jest odpowiednikiem dawnego pogańskiego słowiańskiego święta Dziadów, kiedy to wspominano zmarłych i odprawiano obrzędy, które miały na celu skontaktowanie się z bliskimi zmarłymi oraz odegnanie złych mocy. Przygotowywano dary dla duchów, a wszystkiemu towarzyszyły całonocne śpiewy i modły w licznym gronie rodziny oraz sąsiadów.

Oba święta mają duży wymiar religijny. Są wyrazem wiary w obcowanie świętych i życie wieczne. Mają jednak również bardzo duży wydźwięk świecki. Warto w tym czasie skierować myśli w stronę naszych bliskich zmarłych oraz poświęcić się refleksji na temat życia.


Comments

Please try Google before asking about Awesome Product Info c75d1b1
report comment
Please try Google before asking about Excellent Product Site 73364c2
report comment

Add Comment

You have to be loggin to add comment.