Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Tak było w 2011 roku, a co przyniesie 2012 rok?

Autor Elżbieta Kiełbasa
Data utworzenia: 24 styczeń 2012, 09:49 Wszystkich komentarzy: 0


Tak było w 2011 roku, a co przyniesie 2012 rok?
Rolnictwo, szczególnie rolnictwo indywidualne, charakteryzuje się wysoką wypadkowością. Wynika to z faktu, że środowisko pracy rolników jest niezwykle złożone, a różnego rodzaju zagrożenia wypadkowe dotyczą tej samej osoby. Sytuacja taka nie występuje na stanowiskach pracy w innych gałęziach gospodarki, gdzie stanowiska pracy mają stały charakter.

Rolnik może być w ciągu dnia narażony na kilka lub nawet kilkanaście różnych zagrożeń, co wynika właśnie z częstych zmian stanowisk pracy. Różnią się one między sobą charakterem i rodzajem wykonywanych na nich czynności, złożonością techniczną, potrzebną do ich użytkowania wiedzą, wymaganą siłą i sprawnością fizyczną oraz wieloma innymi cechami. Jak wynika ze struktury wypadków, stopień zagrożenia wypadkowego w rolnictwie jest bardzo zróżnicowany. Są takie elementy stanowiska pracy (np. podwórze, maszyny rolnicze), w związku z którymi dochodzi szczególnie często do wypadków oraz takie, które przyczyniają się jedynie do pojedynczych wypadków (np. środki ochrony roślin).

W 2011 roku Placówka Terenowa KRUS w Legnicy wraz z podległymi placówkami (tj. PT KRUS w Polkowicach, PT KRUS w Górze) przyjęła 284 zgłoszenia wypadków. Nie odnotowano zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym. Pozytywnym faktem jest to, że nie odnotowano także wypadków, których przyczyną była wada konstrukcyjna maszyny czy wadliwie świadczona usługa. Liczba zgłoszonych wypadków w 2011 roku, w stosunku do 2010 roku, zwiększyła się o 17.

W 2011 roku wzrosła liczba zgłoszonych zdarzeń, lecz zmniejszyła się liczba zdarzeń uznanych za wypadki przy pracy rolniczej, w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Warto zatem przypomnieć sobie definicję wypadku przy pracy rolniczej. Za wypadek przy pracy rolniczej uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności.

Najczęstszą przyczyną wypadków zarejestrowanych w tut. Placówce w 2011 roku był zły stan techniczny podwórek, ciągów komunikacyjnych, nieprawidłowy sposób wchodzenia czy schodzenia z maszyn rolniczych, nieodpowiednie rozmieszczenie i składowanie przedmiotów pracy, brak obuwia roboczego lub nieodpowiednie obuwie, niewłaściwe trzymanie, uchwycenie narzędzi, niewłaściwie skonstruowane drabiny. Przykłady:
Władysław M. lat 56 – na własnym podwórku wychodził z kabiny ciągnika, był plecami zwrócony do koła kierownicy, upadł doznając urazu kręgosłupa. Przyczyna – nieprawidłowy sposób schodzenia z ciągnika.
Mariusz T. lat 25 – porządkował obejście, usuwał złożone cegły do budowy obiektu gospodarczego w miejscu postoju maszyn rolniczych, potknął się na cegle, upadł i doznał skręcenia stawu skokowego lewego. Przyczyna wypadku – nieodpowiednie rozmieszczenie i składowanie przedmiotów pracy.
Roman W. lat 45 – naprawiał dach budynku gospodarczego, korzystał z drabiny o śliskich metalowych szczeblach, poślizgnął się i upadł z wysokości doznając urazu kręgosłupa. Przyczyna wypadku – niewłaściwie skonstruowana drabina.
Mariusz D. lat 20 – szedł ciągiem komunikacyjnym do miejsca postoju maszyn rolniczych w celu ich sprzęgnięcia, nadepnął na gwóźdź w leżących deskach, doznał urazu stopy lewej. Przyczyna wypadku – nie uporządkowane ciągi komunikacyjne.
Irena M. lat 30 – rolniczka po skończonej pracy na polu, szła przez podwórze w obuwiu letnim ( tzw. japonki) do budynku gospodarczego, gdzie składowane jest drewno na opał. Niefortunnie postawiła stopę i przewróciła się doznając złamania obu kości przedramienia. Przyczyna wypadku – niewłaściwe obuwie, brak obuwia roboczego.

Nie każdego wypadku można uniknąć, ale wiele zdarzeń powodowanych jest wyłącznie z winy rolnika lub wynikają z jego zaniedbań. Dlatego tak ważne jest by pamiętać, że zmniejszenie ryzyka wypadku to sprawa wiedzy, wyobraźni, ostrożności rolnika, a także stosowanie się do zasad bezpiecznej pracy. Każdorazowo przypominają o tym inspektorzy KRUS ds. prewencji prowadząc szkolenia dla rolników, sołtysów czy innych osób związanych ze środowiskiem wiejskim, organizując konkursy wiedzy czy punkty informacyjne podczas imprez masowych dla rolników w ramach prowadzonych działań prewencyjnych. Tak też będzie i w tym, rozpoczynającym się roku. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych działaniach. Przypominamy, że na stronie KRUS tj. http://www.krus.gov.pl/ znajduje się „Kalendarz Działań Prewencyjnych”, z którego możecie się Państwo dowiedzieć, gdzie i w jakim terminie w Waszym regionie, czy na terenie Waszej gminy, zostanie zorganizowane i przeprowadzone szkolenie czy inne działanie prewencyjne.

Opracowała:
Elżbieta Kiełbasa
Inspektor d/s prewencji
w KRUS PT w Legnicy


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.