Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Nie od razu Polskę zbudowano...

Autor admin
Data utworzenia: 21 listopad 2016, 14:06 Wszystkich komentarzy: 0


Nie od razu Polskę zbudowano...

Historię Mieszka i Dobrawy zna każdy z nas ze szkół - na ile jednak powszechnie znane fakty dotyczące naszych protoplastów są zgodne ze współczesnymi badaniami historyków, ile jest w nich ubarwień, a ile kompletnej fikcji z którą walczą historycy? Okazją ku temu by poznać ten istotny fragment naszej historii był wykład profesora Stanisława Rosika z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, który miał miejsce w minioną sobotę w Muzeum Regionalnym.

Czy rzeczywiście chrzest miał miejsce w 966 roku? Gdzie ten chrzest się odbył? Czy był to chrzest Mieszka, chrzest Polski, czy chrzest Mieszka i elit? Dlaczego Mieszko zdecydował się na ten krok? Jakie to przyniosło korzyści temu tworzącemu się państwowemu organizmowi? Jakie ma to konsekwencje obecnie? - Jest sporo ciekawych zagadnień na które warto zwrócić uwagę - rozpoczął Jerzy Janusz - dyrektor Muzeum Regionalnego.

Każdy z obecnych tego dnia w Muzeum Regionalnym miał także okazję od zakupienia wybranych publikacji, dotyczących tego okresu historii.

Sobotni wykład to nie pierwsza inicjatywa Muzeum Regionalnego mająca na celu przypomnienie historii Chrztu Polski. Wydarzenie to stanowiło temat przewodni tegorocznej Nocy w Muzeum - nieprzypadkowo. Rok 2016 ustanowiony został oficjalnie Rokiem Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Kulminacją ogólnokrajowych obchodów były uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, które wyjątkowo odbyły się nie w Warszawie lecz w Poznaniu. Wśród gości tego wydarzenia znalazł się także prof. Stanisław Rosik.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.