Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Uwaga na oszustów rozsyłających polecenie zapłaty fikcyjnych zobowiązań

Autor KMP Legnica
Data utworzenia: 09 grudzień 2016, 14:03 Wszystkich komentarzy: 0


Uwaga na oszustów rozsyłających polecenie zapłaty fikcyjnych zobowiązań

Oszuści nie próżnują, cały czas szukają nowych pomysłów, lub modyfikują dotychczas wykorzystywane, aby skutecznie wyłudzać pieniądze. Przykładem takim jest korespondencja, jaka trafiła do niektórych przedsiębiorców, z informacją o konieczności opłat za wpis ich firm do tzw. Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i Firm. Nazwa jest łudząco podobna do oficjalnie istniejącej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, gdzie wpis jest bezpłatny.

W korespondencji oszuści podają nr konta bankowego, na które przedsiębiorcy powinni dokonać wpłaty kilkuset złotych jako opłatę, aby ich firma znalazła się w bazie. Cytowana w treści listu przemiennie nazwa bazy oszustów i oficjalnie działającej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej sprawia, że adresaci są wprowadzani w błąd myśląc, że opłata taka jest wymagana, aby ich firma mogła legalnie funkcjonować. W dobie pośpiechu, „dla świętego spokoju” przedsiębiorcy decydują się wpłacić żądaną kwotę, aby nie narazić się na odsetki, sprawy sądowe czy wpis do Krajowego Rejestru Dłużników. I na to właśnie liczą oszuści. Otrzymując podobne pisma z żądaniem wniesienia opłat, najlepiej skonsultować się np. z księgowym. Pozwoli to na uniknięcie poniesienia niepotrzebnych strat.

To tylko jeden z przykładów działalności oszustów. Uciekają się oni jednak do wielu innych metod. Preparują np. pisma łudząco podobne do innych, legalnie działających instytucji, sugerując zaległości lub konieczność wniesienia pewnych opłat. Podają przy tym nr konta, na które należy przelać pieniądze. W takim przypadku należy zawsze skontaktować się z daną instytucją, aby potwierdzić prawdziwość roszczeń i nr ich konta bankowego. Do kontaktu nie należy jednak korzystać z danych teleadresowych podanych w piśmie, tylko skorzystać z alternatywnych źródeł informacji o danej instytucji.

mł. asp. Iwona Król-Szymajda


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.