Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 - władze powiatu legnickiego reagują

Autor admin
Data utworzenia: 24 styczeń 2017, 14:11 Wszystkich komentarzy: 0


Ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 - władze powiatu legnickiego reagują

Do ogólnopolskich mediów powraca temat ptasiej grypy - w kraju wykryto już ponad 30 ognisk tej choroby - w tym na Dolnym Śląsku. Temat podjęty został na specjalnie zwołanej naradzie w Starostwie Powiatowym w Legnicy.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Legnicy - W dniu 23.01.2017 r., pod przewodnictwem Starosty Legnickiego Pani Janiny Mazur, odbyła się narada szefów powiatowych służb, straży i inspekcji, poświęcona wystąpieniu na terenie województwa dolnośląskiego ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8.

Wśród uczestników narady znaleźli się Powiatowy Lekarz Weterynarii Barbara Małecka-Salwach, Komendant Miejski PSP w Legnicy mł. bryg. Zdzisław Sokół, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Komendy Miejskiej PSP w Legnicy st. kpt. Wojciech Baran, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Legnicy nadkom. Przemysław Laskowski oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legnicy Jacek Watral.

Uczestnicy narady zapoznali się z przebiegiem działań profilaktyczno-prewencyjnych, podejmowanych przez Inspekcję Weterynaryjną na terenie naszego powiatu. Spotkanie miało na celu wypracowanie w ramach posiadanych kompetencji oraz skoordynowanie i zintensyfikowanie działań, zmierzających do przekazania mieszkańcom pełnego zakresu niezbędnych informacji oraz sugestii działań profilaktycznych w przypadku wystąpienia ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wypracowanie wnioski i rekomendacje działań trafią na biurka burmistrzów i wójtów powiatu legnickiego.

O niebezpieczeństwie sytuacji może świadczyć przejście Światowej Organizacji Zdrowia w stan najwyższej gotowości. Reakcja taka jest spowodowana szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa ptasiej grypy. Przypadki zakażenia wirusem odnotowano w 40 krajach.

Ptasia grypa jest ostrą choroba zakaźną występująca powszechnie u ptaków. Warto pamiętać, że wirus nie stanowi dużego zagrożenia dla zdrowia ludzi (pod warunkiem przestrzegania zasad higieny)


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform