Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Reforma systemu edukacji w Chojnowie: Burmistrz zdradza wstępne plany (wideo)

Autor admin
Data utworzenia: 26 styczeń 2017, 17:13 Wszystkich komentarzy: 0


Reforma systemu edukacji w Chojnowie: Burmistrz zdradza wstępne plany (wideo)

To, że dwa chojnowskie gimnazja idą do likwidacji od niedawna wie każdy z nas. Co jednak ze szkołami podstawowymi? Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej temat poruszony został przez radnego Łukasza Ptaka. Na oficjalne decyzje będziemy musieli jeszcze poczekać; znamy jednak wstępne plany Urzędu Miejskiego. Czeka nas najprawdopodobniej wielkie "przemeblowanie".

Oficjalny plan "chojnowskiej" reformy systemu edukacji najprawdopodobniej poznamy w lutym. Burmistrz Jan Serkies zwrócił się już do przewodniczącego o zwołanie sesji poświęconej oświacie. Wcześniej projekt musi zostać zaopiniowany u kuratora dolnośląskiego.

Co jest pewne? W wyniku przeprowadzenia reformy liczba uczniów w Chojnowie drastycznie się zmniejszy - Trzeba założyć, że z terenów gminy wiejskiej dojeżdżało do dwóch chojnowskich gimnazjów w granicach 9 oddziałów - 300 osób - zaznacza burmistrz Jan Serkies. W założeniu Urzędu Miejskiego jest utrzymanie dwóch dotychczasowych chojnowskich szkół podstawowych - SP 3 i 4.

Od przyszłego roku rozpocznie się wygaszanie gimnazjów. Nie znaczy to jednak, że szkoły te z roku na rok będą coraz bardziej pustoszeć. Uczniowie z obecnych klas szóstych w Szkole Podstawowej nr 3 najprawdopodobniej będą kontynuować naukę w klasie siódmej w budynku obecnego Gimnazjum nr 1. W przypadku uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 będzie to budynek Gimnazjum nr 2 - Ze względów lokalowych, organizacyjnych, nie jesteśmy w stanie na dzień dzisiejszy mieć tylko dwie szkoły podstawowe - mówię tu o budynkach - tłumaczy burmistrz.

Urząd Miejski po wygaszeniu gimnazjów planuje całkowite przeniesienie Szkoły Podstawowej nr 3 do budynku obecnego Gimnazjum nr 1. Ciągle nie wiadomo, czy powstanie w naszym mieście również trzecia szkoła podstawowa - koncepcja taka nie jest wykluczana.

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie burmistrza i wójta z dyrektorami szkół oraz przedstawicielami związków zawodowych, podczas którego przedstawione zostały wyżej wymienione kulisy reformy - Nie ma takiej możliwości żeby wszystkich nauczycieli z gimnazjów zostawić w mieście, z racji tego, że tych uczniów będzie zdecydowanie za mało. Część z nich nową pracę znajdzie być może na terenie gminy wiejskiej, która przy reorganizacji swojej sieci szkolnej będzie zmuszona do zatrudnienia nowych nauczycieli.

Co by nie sądzić o reformie - czeka nas spore "przemeblowanie" w Chojnowie. Czy wyjdzie na dobre? O tym przekonamy się dopiero po wszystkim. Prawdopodobnie skorzystają na tym uczniowie z "trójki", którzy dysponować będą znacznie większą szkołą, posiadającą chociażby dużą salę gimnastyczną. Z drugiej strony jednym podpisem prezydenckim skreślono niemal dwudziestoletnią historię chojnowskich gimnazjów... trudno dziwić się głosom sceptycznym.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform