Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English
Praca Lidl

Dary, Przekazy, Zakupy - nowa wystawa w Muzeum Regionalnym, którą zdecydowanie warto odwiedzić

Autor admin
Data utworzenia: 30 styczeń 2017, 14:37 Wszystkich komentarzy: 0


Dary, Przekazy, Zakupy - nowa wystawa w Muzeum Regionalnym, którą zdecydowanie warto odwiedzić

Tym razem żadna konkretna dziedzina - nowa wystawa w Muzeum Regionalnej to zbiór niemal wszystkich rzeczy, które udało się pozyskać chojnowskiemu muzeum we wcześniejszych latach - od średniowiecznych złotych pierścieni po sztukę nowoczesną. Wystawa, na której z pewnością każdy znajdzie coś, co go zainteresuje.

Zaprezentowane w salach wystawowych przedmioty, to rzeczy, które zostały przekazane na rzecz chojnowskiego muzeum, a także rzeczy, które zostały zakupione. Wśród nich m.in.: akta chojnowskiej policji budowlanej przekazane przez dyrektora Chojnowskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Andrzeja Rudka, dawne szaty liturgiczne chojnowskich parafii przekazane przez ks. Marka Osmulskiego, kielich mszalny ze srebra z 1779 roku autorstwa pochodzącego z Chojnowa złotnika G.F Scholte, czy też puchar z pokrywą autorstwa innego chojnowskiego złotnika Balthasara Pohla z wizerunkami Rudolfa Colloredo i Hansa Georga von Arnim-Boitzenburg .

Spore wrażenie robi także kolekcja odznaczeń wojskowych należących do Mariana Fudela, bohatera walk m.in. pod Monte Cassino. Wśród odznaczeń znalazł się m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Oprócz orderów, każdy z odwiedzających muzeum może natknąć się także na pamiątkowy album ze zdjęciem m.in. generała Władysława Andersa. Dary te przekazała chojnowskiemu muzeum obecna na wernisażu Waleria Fudel.

Jednymi z najcenniejszych przedmiotów wystawianych w muzeum są dwa złote pierścienie znalezione w Chojnowie w 1935 roku. Zdaniem dyrektora Jerzego Janusa pierścienie mogą pamiętać czasy krucjat. Zostały one podarowane Muzeum Regionalnemu w 2008 roku przez Wolfganga Hoppe i Eberharda Kutznera.

W oczy rzuca się także inny cenny przedmiot - dokument potwierdzający przywileje dla cechów kłodzkich. Dlaczego jest aż tak bardzo cenny? Wszystko za sprawą podpisu pod nim, należącego do Ferdynanda III Habsburga - świętego cesarza rzymskiego, króla Niemiec, Węgier, Chorwacji, Czech, arcyksięcia Austrii i księcia cieszyńskiego.

Całkowicie inną kategorię stanowią dzieła sztuki - często nie mające wartości historycznej. Wśród nich obrazy i rzeźby autorstwa m.in.: Haliny Engel-Samorek, Elżbiety Hońdo-Sagan, Telemacha Pilitsidisa, Bea Verheul, Agnieszki Wlaźlak, Jacka Sobczaka, Ludwika Kiczury, Stanisławy Repy, Rozalii Kęsik, czy Stanisława Gnacka. Dopełnieniem wystawy jest zakupiony w tym roku gobelin z wizerunkiem herbu księżnej Anny Wirtemberskiej - dawnej lokatorki chojnowskiego zamku. Autorem gobelinu jest Anna Jesinowicz-Nguyen.

Wystawę można oglądać do końca lutego.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.