Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Wspomnienia z Teneryfy, Lanzarote oraz Azorów w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Autor admin
Data utworzenia: 12 maj 2017, 12:35 Wszystkich komentarzy: 0


Wspomnienia z Teneryfy, Lanzarote oraz Azorów w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Podróżnik Wojciech Drzewicki był gościem wczorajszego spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Mieszkańcy Chojnowa mieli okazję poznać kulisy jego wypraw na Wyspy Kanaryjskie oraz Azory.

Tematem spotkania początkowo miały być wyspy Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego, ostatecznie jednak prelekcja ograniczyła się do hiszpańskiej Teneryfy i Lanzarote oraz portugalskiego archipelagu Azorów. Być może w przyszłości będziemy mieli okazję bliżej poznać także francuską Korsykę oraz katalońską Majorkę, bliską nam chociażby dzięki postaci Fryderyka Chopina.

Wojciech Drzewicki atlantyckie archipelagi odwiedził zimą. Dlaczego o tej porze roku? Powody były dwa. Pierwszy do temperatura, która dla osób żyjących w naszym klimacie jest wówczas bardzo optymalna; drugi powód dotyczył turystów, których zimą jest po prostu mniej.

Warto wziąć pod uwagę, że Wyspy Kanaryjskie są niesamowicie popularnym celem wakacyjnym Europejczyków. Mimo to niewiele o nich wiemy. Większość z nas zapytana o pochodzenie nazwy z pewnością pomyślałaby że wzięła się od licznie występujących tam kanarków. Nic bardziej mylnego. To kanarki swoją nazwę wzięły od nazwy archipelagu, a inspiracją dla twórców nazwy Islas Canarias były licznie występujące tam dzikie psy, z łaciny Canis.


Teneryfa - największa wyspa tego hiszpańskiego archipelagu to przede wszystkim ogromny wulkan Teide, zabytkowe miasto La Laguna, Santa Cruz de Tenerife, imponujące lasy laurowe oraz zniszczone przez turystykę południowe wybrzeże. Położona bliżej afrykańskiego wybrzeża wyspa Lanzarote od kilkunastu lat słynie ze swoich bardzo charakterystycznych winnic.

Zdecydowanie mniej sprzyjającym turystyce miejscem jest portugalski archipelag Azorów, słynący z bardzo częstych opadów i porywistego wiatru. O wulkanicznym pochodzeniu tych wysp świadczą strome, skaliste wybrzeża, jeziora kraterowe i zróżnicowana rzeźba terenu.

Prelekcja Wojciecha Drzewickiego w głównej mierze dotyczyła uśpionych i wygasłych wulkanów znajdujących się w tych miejscach; warto bowiem zaznaczyć, że gość biblioteki z wykształcenia jest geologiem.

Czwartkowe spotkanie to jeden z elementów trwającego właśnie Tygodnia Bibliotek. W najbliższy poniedziałek gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie chojnowianin Dionisios Sturis. Tematem spotkania będzie nowa książka chojnowianina - "Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji".Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.