Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Dyskusja o chojnowskim "kryzysie śmieciowym" na sesji Rady Miejskiej

Autor admin
Data utworzenia: 26 maj 2017, 14:08 Wszystkich komentarzy: 19


Dyskusja o chojnowskim "kryzysie śmieciowym" na sesji Rady Miejskiej

W dniu wczorajszym chojnowscy radni podjęli uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki takiej opłaty oraz stawki za pojemnik o określonej pojemności. Uchwała wiąże się z podwyżkami i to właśnie ta kwestia wzbudziła ożywioną dyskusję na sesji. Jak się jednak okazało - przyjęcie uchwały było konieczne, tym niemniej problem częstych zaniedbań harmonogramu wywozu śmieci pozostał.

Uchwała przyjęta na sesji zakłada m.in.:

Miesięczną stawkę opłaty od właścicieli nieruchomości na której zamieszkują mieszkańcy za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości:

13 złotych od jednej osoby, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny,
20 złotych od jednej osoby, jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny,

Stawki i opłaty za pojemniki z odpadami komunalnymi powstającymi na nieruchomościach na których nie zamieszkują mieszkańcy:

Pojemnik o pojemności 120-240 litrów - 28 złotych

Pojemnik o pojemności 240-1100 litrów - 125 złotych

Pojemnik o pojemności 7000 litrów - 750 złotych

Paweł Grabek: Powinniśmy egzekwować prawidłowy odbiór śmieci, a nie sięgać do kieszeni naszych mieszkańców

- Podczas obecnego kryzysu z jakim boryka się miasto Chojnów, jeżeli chodzi o wywożenie śmieci, uważam że niezasadne jest rozpatrywanie tej uchwały, która ma na celu podniesienie stawek za wywóz śmieci - stwierdził radny Paweł Grabek - Śmieci wylewają się, zasypują nasze miasto. Firma zewnętrzna, która powinna odbierać odpady dwa razy w tygodniu, jeżeli chodzi o budynki wielorodzinne, nie spełnia swojej funkcji. W moim przekonaniu powinniśmy wywrzeć nacisk na firmę zewnętrzną, egzekwować prawidłowy odbiór śmieci, a nie sięgać do kieszeni naszych mieszkańców.

Radny Grabek zaproponował zachowanie dotychczasowych stawek za wywóz śmieci i zaapelował do pozostałych radnych o zagłosowanie przeciw proponowanej uchwale.

Jan Serkies: To co zrobił radny Paweł Grabek jest bardzo populistyczne

- Też bardzo bym chciał, aby na tej sesji nie stawiać tej uchwały, podwyższającej ceny związane z wywożeniem nieczystości stałych, również selektywnej zbiórki odpadów, wielkich gabarytów. To co zrobił radny Paweł Grabek jest bardzo populistyczne - zaznaczył burmistrz Jan Serkies, zaznaczając, że konieczne jest oddzielenie dwóch rzeczy: niesumienności firmy wywożącej śmieci oraz kosztów jakie są i wynikają m.in. z kwoty przedstawionej przez wykonawcę wybranego w przetargu, czy z kosztów selektywnej zbiórki odpadów prowadzonej przez Chojnowski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Burmistrz zaznaczył, że miasto nie może dokładać pieniędzy z budżetu - Pan radny doskonale wie, że w ostatnim okresie musieliśmy takie pieniądze wydatkować z budżetu miasta. Ten temat jest poruszany również w innych gminach i pan radny też doskonale wie, że w naszej sąsiedniej gminie również podwyższono ceny, ponieważ nie sposób się zmieścić w tej stawce, która obowiązywała u nas od początku.

Zgodnie z prawem wydatki na zagospodarowanie odpadami muszą się bilansować; nasze miasto w pierwszym kwartale roku poniosło z tego tytułu stratę przekraczającą 402 tysiące złotych.


Burmistrz zapowiada kontrolowanie sytuacji

Opinię burmistrza o konieczności podwyżki poparł radny Dariusz Morawski, który zaapelował jednak o głębsze przeanalizowanie wysokości podwyżki, tak by w przyszłych latach nie było konieczności wracania do sprawy.

- Przez dwa dni debatowaliśmy i wspólnie razem przyjęliśmy zasadność tej uchwały w stosunku do bilansowania budżetu. To było jednogłośnie podjęte. Należy tutaj rozróżnić uchwałę którą dzisiaj podejmujemy i zaniedbania w związku z harmonogramem wywozu śmieci - zaznaczył radny Mariusz Kowalczyk, zwracając jednak uwagę, że zaniedbania ze strony firmy wywożącej odpady nie były zdarzeniami incydentalnymi - To trwa od bardzo długiego czasu (...) My nie potrafimy wyegzekwować harmonogramu wywozu śmieci. Gdyby to było dopilnowane, nie byłoby żadnego problemu ze śmieciami.

Goszczący na sesji inspektor ds. gospodarki komunalnej i mieszkaniowej zaznaczył, że wybrana w przetargu firma pracuje na starym sprzęcie, co powoduje liczne awarie, m.in. w ostatni poniedziałek, czy w okresie świąt, gdzie konieczne było wynajęcie śmieciarki od Chojnowskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Burmistrz zaznacza, że nie lekceważy problemu ze śmieciami w naszym mieście - Wspólnie z Chojnowskim Zakładem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej będziemy to cały czas kontrolować i jeżeli dalej będzie się tak powtarzało to będziemy zgodnie z umową gotowi by wypowiedzieć tę umowę.

Nowa uchwała została przyjęta głosami niemal wszystkich radnych. Swój sprzeciw jako jedyny wyraził radny Paweł Grabek.Komentarze

pan radny Grabek,ma rację
zgłoś komentarz
Urzędnicy od Burmistrza coś zaproponują, a wszyscy radni głosują bez refleksji,przecież z tym wywozem śmieci w naszym mieście to tragedia normalnie!!!
zgłoś komentarz
Umowa z firmą wywożącą śmieci jest źle zredagowana. W tej umowie powinien być zapis że każde zgłoszenie że nie wywieziono śmieci , zostanie potrącona pewna kwota od zapłaty za każdy dzień zwłoki. pozostaje tylko wyliczenie ile kosztuje wywóz jednego śmietnika przy budynku i podzielenie tego przez 3 (bo co 3 ni maja wywozić, więc jeśli 4 to znaczy że nie było wywózki bo 4 dzień to 2 wywózka). I zapis że podstawą do naliczenia kar będzie zgłoszenie wspólnoty że nie wywieziono śmieci. I nie trzeba się szarpać z firmą, tylko płacić jej mniej. Czyli jak raz w tygodniu przyjedzie wywieźć śmieci to tylko za jedną wywózkę zapłacić
zgłoś komentarz
...i oczywiście wtedy kwotę potrącenia liczymy : suma ilości niewywiezionych koszy x liczba dni zwłoki. to sa tzw umowy ramowe, w których wysokośc opłaty zalezy od stopnia realizacji. Oczywiście umowa powinna opiewać na stąłą kwote z óry na obsługe miasta, a nie od kosza bo wtedy może w druga stronę w być e frma za czesto wyozi smieci bo sie jej opłaca oprożniać prawie puste kosze
zgłoś komentarz
Pan Burmistrz doskonale wie, że mieszkańców nie stać na podwyżkę. Nie zaprzeczy Burmistrz także, że popełnił błąd i wybrał zła firmę. Pan Kowalczyk mówi mało ale absolutnie zawsze ma rację.Gdyby firma odbierała śmieci na czas nie byłoby kłopotu. Serkies jest już stary, zafarbowal włosy próbuje ukryć starość tak jak swój rozwód z żoną. Popełnia błędy, czas na zmiany.
zgłoś komentarz
Pan Grabek i Pan Kowalczyk mają rację. Podwyżka jest nieuzasadniona, gdyż firma odbierająca odpady jest nierzetelna. Wielokrotnie interweniowałam w UM w związku z nie odbieraniem śmieci przez firmę. Odpady zalegały po 2 tygodnie. Mieszkańcy z powodu braku miejsca w kontenerze składali worki wokół niego. Jak już firma przyjechała to zostawiała śmieci zostawione wokół śmietnika, bo, jak usłyszałam od pracowników, "z ziemi nie zbierają". Skandal! Należy nakładać kary za nierealizowanie umowy w terminie lub rozwiązać umowę. Natomiast, co do zachowań populistycznych to Pan Burmistrz jest mistrzem działań pod publiczkę. Niech Pan zacznie myśleć o dobrze mieszkańców, bo niedługo zostaną tu tylko emeryci i renciści, a wybierać będziemy sołtysa, a nie burmistrza.
zgłoś komentarz
Nasuwa mi się jedno pytanie, ile kosztowało utrzymanie zamkniętego wysypiska śmieci a ile kosztuje ta firma + te 400 tyś rocznie.Może ktoś zna odpowiedź.
zgłoś komentarz
Oczywiście, to, co Pan Kowalczyk mówił było prawdziwe, to, że zagłosował za podwyżką jest niekonsekwencją. Szanowni radni, myślcie samodzielnie, to nie boli. Wyegzekwować właściwą realizację umowy można szybko, to my płacimy tej firmie, łaski nikt nam nie robi.
zgłoś komentarz
CZAS NA ZMIANY W SPRAWIE WYWOZU ŚMIECI TAK JAK W MIEŚCIE I NA WSI. lUDZIE POWINNI ZBUNTOWAS SIĘ CO DO STAWEK. URZĄD GMINY WYŁUDZA HARACZ ODE MNIE ZA ŚMIECI. JAKIM PRAWEM JA NIGDZIE NIE PRACUJE OD 17 LAT NIE MAM NA CHLEB I MAM PŁACIC ZA ŚMIECI KTORYCH NIE MAM. PRZEZ 4 LATA ILE TO PIENIĘDZY UG WYŁUDZIŁ ODE MNIE , KONIEC Z LOZENIEM NA PSEUDO URZĘDNIKÓW!!!. JAK CHCA KASY NIECH ZWOLNIA TYCH CO NIC NIE ROBIA NP SEKRETARZA GMINY. . KONIEC Z POŚREDNICTWEM . Z JAKIEJ RACJI UM I UG MAJA POBIERAC PIENIADZE ZA SMIECI ONI ICH NIE WYWOŻĄ!!!
zgłoś komentarz
Prosimy o niełamanie zasad netykiety. Wszystkie obraźliwe komentarze będą usuwane
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform