Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Sklep Bigform

Czy rak oznacza koniec?

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 21 sierpień 2017, 12:20 Wszystkich komentarzy: 0


Czy rak oznacza koniec?

W Polsce coraz częściej diagnozowane są nowotwory różnych organów o zróżnicowanym stopniu zaawansowania. Dla wielu pacjentów diagnoza jest końcem świata. Chwila ciemności, bezradności i myślenia – dlaczego ja? Jednak, warto zadać sobie podstawowe pytanie – czy rzeczywiście słowo rak musi oznaczać koniec czy może jednak trzeba podjąć się działań i za wszelką cenę, wykorzystać wszystkie możliwe rozwiązania, aby powrócić do zdrowia.

Rak coraz częściej staje się chorobą cywilizacyjną – nie dlatego, że dotyka ludzi, ale przez to, że tak często jest diagnozowany. Wielu pacjentów załamuje się po wizycie u onkologa, uważając, że koniec zaraz nadejdzie i należy wykonać rachunek sumienia i rozpocząć pożegnania z najbliższymi. Jednakże lekarze właśnie pokazują, że za sprawą obecnej techniki i leków, można pokonać nawet te złośliwe nowotwory. Jak jednak podejść do leczenia?

Z rakiem na Ty – dlaczego nie wolno się poddawać?

O opinię postanowiliśmy zapytać lekarzy onkologów z chirurgia-onkologia.com.pl. W swojej pracy i doświadczeniu, pomogli wielu pacjentom i nawet te najtrudniejsze przypadki zostały szczęśliwie doprowadzone do końca choroby i szczęścia samej rodziny.

„Praca onkologa nie należy do najłatwiejszych. Codziennie spotykamy się z tragediami ludzkimi, przekazując złe informacje. Nie będziemy zaprzeczać i udawać, że nasi pacjenci przyjmują takie informacje ze spokojem. Są łzy, niedowierzanie, zaprzeczenia. Jednak powtarzamy im, że to nie czas na smutek tylko działanie. Im szybciej zaczniemy walkę z nowotworem, tym większa szansa na wyzdrowienie. Szykujemy plany leczenia, szukamy najlepszych metod – chemioterapia, operacje, leki i zabiegi. Walczymy do samego końca – aż rak odpuści. Najczęściej zalecamy operacje onkologiczne – chirurgia tutaj najlepiej się sprawdza, ponieważ nowotwór jest usuwany w całości z organizmu chorego, o ile oczywiście nam na to pozwala stopień zaawansowania choroby. Następnie trzeba pamiętać, aby stale się badać – jeżeli w ciągu 5 lat choroba nie wróci, możemy mówić o kolejnym sukcesie.” – tłumaczą dla nas lekarze specjaliści ze Specjalistycznego Centrum Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

Większe szanse na całkowite wyleczenie

Chociaż wiele mówi się negatywnego o raku i leczeniu, nie wolno od razu zakładać, że całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Poza odpowiednim planem leczenia, operacją i dalszymi krokami, niezbędne jest też pozytywne nastawienie, o które niestety ciężko. Jednak ze wsparciem rodziny można szybko zmienić nastawienie do całej choroby. Wiara jest najważniejsza, wiara we własne możliwości i siłę. Może to wydać się błahe, ale sami lekarze nawet sugerują, aby podczas leczenia korzystać ze wsparcia psychologów, prosić najbliższych o obecność przy kolejnych zabiegach i przyjmowaniu leków.

Ponadto, same statystyki wskazują, że współczesna medycyna potrafi działać cuda i notuje się coraz większy odsetek wyleczonych osób z nowotworów, nawet tych bardzo ciężkich. Dlatego trzeba pamiętać, diagnoza nie jest końcem świata, a po prostu kolejnym wyzwaniem na naszej drodze.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.