Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Mieszkańcy gminy Chojnów korzystają z programu utylizacji azbestu

Autor admin
Data utworzenia: 24 sierpień 2017, 13:30 Wszystkich komentarzy: 0


Mieszkańcy gminy Chojnów korzystają z programu utylizacji azbestu

Na terenie gminy Chojnów trwa właśnie akcja odbierania azbestu z gospodarstw domowych. Szacuje się, że do końca tygodnia eternit zniknie z ponad 60 domów.

W budżecie gminy Chojnów na 2017 rok zarezerwowano 100000 złotych na finansowanie demontażu, odbioru i utylizacji wyrobów zawierających azbest.

- Chcemy dać możliwość mieszkańcom naszej gminy utylizacji niebezpiecznego materiału, jakim jest azbest. Wiem, że dla domowego budżetu wynajęcie specjalistycznej firmy to niemały wydatek. Dlatego kierujemy do mieszkańców program, który w 100% pokrywa koszty usunięcia eternitu z ich otoczenia – mówił na początku roku wójt Andrzej Pyrz.

Chętnych do skorzystania z programu nie zabrakło. Nic dziwnego - eternit był bardzo popularnym tworzywem, z którego wykonywano m.in. pokrycia dachowe i rury. Niska cena i dobre właściwości wytrzymałościowe przyczyniły się do jego popularyzacji, przez co do dziś można go spotkać w wielu domach. Niestety, zawarty w nim azbest okazał się bardzo szkodliwy dla zdrowia, przez co w roku 1997 całkowicie zakazano wprowadzania go do obrotu. Od tamtej pory systematycznie usuwa się go z naszego otoczenia i zastępuje nowoczesnymi materiałami, które nie są szkodliwe dla ludzi.

Sam program pokrywa jedynie koszty usunięcia eternitu - nie pokrywa kosztów nowego dachu czy rur.

Wójt Andrzej Pyrz zapowiada, że gmina zamierza sukcesywnie usuwać azbest z terenu gminy. Samorząd poszukuje środków, które pozwolą kontynuować program w kolejnych latach.


fot. Facebook "Gmina Chojnów"Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform