Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Letnie Koncerty Organowe: Niedzielny wieczór z Bartoszem Patrykiem Rzymanem

Autor admin
Data utworzenia: 28 sierpień 2017, 14:11 Wszystkich komentarzy: 0


Letnie Koncerty Organowe: Niedzielny wieczór z Bartoszem Patrykiem Rzymanem

Za nami druga i ostatnia odsłona tegorocznej serii Letnich Koncertów Organowych.

Gwiazdą drugiego wieczoru organowego był Bartosz Patryk Rzyman - wybitny organista, mający na swoim koncie występy na estradach całej Europy. Na swoim koncie ma ponad 300 recitali i koncertów; w swojej karierze występował m.in. podczas XII Jasnogórskich Wieczorów Organowych, podczas których wykonał koncert finałowy; poszczycić może się również występami w katedrach i sanktuariach w całej Polsce.

W 2011 roku światło dzienne ujrzała płyta Bartosza Patryka Rzymana z muzyką Mariana Sawy. To właśnie utwory autorstwa tego zmarłego w 2005 roku kompozytora, organisty, improwizatora, muzykologa i pedagoga stanowiły zasadniczą część wczorajszego recitalu. Chojnowska publiczność miała okazję usłyszeć m.in. preludia organowe na temat polskich pieśni kościelnych czy fantazję chorałową.

W ramach niedzielnego występu nie zabrakło również utworów innych artystów, m.in. Samuela Scheidta, Johanna Sebastana Bacha czy Johanna Pachelbela. Koncert zakończyło dwukrotne wykonanie "Hymnus in honorem Sancti Petri et Pauli" autorstwa Mariana Sawy.

Koncert poprowadziła Maria Ewa Syska - poetka, pisarka, a także menedżer kultury, która chojnowskiej publiczności zaprezentowała jeden z swoich wierszy.

Seria Letnich Koncertów Organowych współorganizowana była przez Parafię Rzymskokatolicką św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Grzegorza Gapskiego - radnego powiatu legnickiego, który już teraz kreśli plany na przyszły rok. Miejmy nadzieję, że już wkrótce będziemy mieli okazję zaprosić Was na trzecią edycję wydarzenia, a liczba osób, które doceniają muzykę organową będzie przybywać.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform