Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Klimat i charakter Dolnego Śląska w pracach Alicji Niejskiej

Autor admin
Data utworzenia: 25 wrzesień 2017, 12:26 Wszystkich komentarzy: 0


Klimat i charakter Dolnego Śląska w pracach Alicji Niejskiej
W miniony piątek w chojnowskim Muzeum Regionalnym odbył się finisaż wystawy "Akwarele, Pastele, Rysunki", na której prezentowane były prace chojnowianki Alicji Niejskiej.

Bohaterka wydarzenia - Alicja Niejska jest architektem. Na twórczość chojnowskiej artystki wpływ - oprócz talentu i fascynacji pięknem architektury - miały studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej i kontakt z prof. dr hab. Edmundem Małachowiczem - wybitnym nauczycielem akademickim, szczególnie zainteresowanym historycznym dziedzictwem architektonicznym Wrocławia, który po drugiej wojnie światowej zastąpił mu rodzinne Wilno.

Wśród gości piątkowego finisażu znalazł się Jan Wiktor Sienkiewicz - historyk sztuki z Katedry Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zdaniem, Alicja Niejska, wiedziona artystyczną pasją i architektonicznym zmysłem, poprzez swoje plastyczne przestawienia najważniejszych zabytków architektonicznych Chojnowa i okolic jest przewodnikiem po jego urokliwych miejscach - Klimat i charakter, rozsianych na terenie Dolnego Śląska miast i miasteczek, Alicja Niejska zna z autopsji. Zanim trafiła na wrocławską Politechnikę, w dzieciństwie miała już okazję poznać tkankę miejską i tajemnicze zakątki Chojnowa, systematycznie poszerzała fascynacje architekturą w Legnicy, której po ukończeniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 1986 roku, już jako dyplomowany architekt, dedykowała wiele zrealizowanych projektów i koncepcji architektonicznych.

Każdy, kto odwiedził wystawę, bez problemu na prezentowanych pracach rozpoznał wizerunki najważniejszych chojnowskich zabytków. Alicja Niejska, pomimo że obecnie nie mieszka już w Chojnowie, często podkreśla swoje związki z naszym miastem - Jestem rodowitą chojnowianką, z Chojnowem byłam ściśle związana w swoich najmłodszych latach i tutaj z sentymentem powracam (...) Chodziłam do sąsiedniej szkoły podstawowej - często biegaliśmy tutaj po muzeum, oglądaliśmy eksponaty, obrazy i nigdy, w najśmielszych marzeniach nie przypuszczałam, że kiedyś będę mogła tutaj swoje prace eksponować. Jest to dla mnie wielki zaszczyt i rzecz, której nigdy nie zapomnę.


Pod tytułem "Akwarele, Pastele, Rysunki" kryją się jednak nie tylko artystyczne przedstawienia najważniejszych zabytków Chojnowa. Do mniej znanych motywów prezentowanych przez artystkę na wystawie należą widoki sylwet kościołów prowincjonalnych, w Krzywej, Osetnicy i Pielgrzymce, czy też wiatraku w Jerzmanowicach. Sporą część wystawy zajmują rysunki, których tematem jest architektura Legnicy.

- Pod względem warsztatowym, prace Alicji Niejskiej można podzielić na kilka grup. Z równym zaangażowaniem i pasją twórczą, artystka oddaje się malarstwu olejnemu, jak też technice akwareli i rysunkowi tuszem. W prezentowanych na wystawie kompozycjach, wyraźnie widać, które z nich są tworzone szybkimi pociągnięciami kredki, ołówka lub piórka, a które powstały w zaciszu pracowni - opisuje prof dr. hab. Jan Wiktor Sienkiewicz.

Wystawę oglądać mogliśmy w sierpniu oraz wrześniu.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.