Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Gmina Chojnów może pochwalić się zaktualizowaną ewidencją zabytków

Autor admin
Data utworzenia: 04 październik 2017, 12:18 Wszystkich komentarzy: 0


Gmina Chojnów może pochwalić się zaktualizowaną ewidencją zabytków

Urząd Gminy Chojnów może pochwalić się zaktualizowaną Gminną Ewidencją Zabytków - kolejny cel to stworzenie programu opieki nad zabytkami, który pomoże zadbać o najwartościowsze elementy dziedzictwa kulturowego gminy Chojnów.

Ochrona zabytków, które znajdują się na terenie gminy należy do obowiązków samorządu lokalnego. Gmina Chojnów ma obowiązek między innymi dbać o: zapewnienie warunków prawnych, organizacyjnych i finansowych umożliwiających trwałe zachowanie zabytków oraz ich zagospodarowanie i utrzymanie, a także zapobiegać zagrożeniom mogącym spowodować uszczerbek dla wartości zabytków.

O rozpoczęciu prac nad ewidencją informowaliśmy w marcu. Oceny i spisania obiektów zabytkowych na terenie gminy Chojnów dokonała reprezentantka Biura Dokumentacji Zabytków z Wrocławia - W nowej ewidencji znajduje się 508 budynków, a niektóre datowane są nawet na XV i XVI wiek - informuje Urząd Gminy Chojnów.

Wgląd do Gminnej Ewidencji Zabytków można uzyskać w pokoju 306 Urzędu Gminy Chojnów oraz w serwisie GIS Gminny.

Kolejnym celem gminy Chojnów jest zadbanie i otoczenie ochroną najwartościowszych elementów dziedzictwa kulturowego - temu celowi ma służyć stworzenie Programu Opieki nad Zabytkami Gminy Chojnów.

Nie ulega wątpliwości, że obiektów zabytkowych, które już teraz wymagają pilnych prac remontowych jest wiele - jednym z nich jest dwór Heinricha von Liedlau i Oscara von Schweinitz w Konradówce, który obecnie jest wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym. Na stan obiektu i ciężkie warunki mieszkających tam osób, podczas minionej sesji rady Gminy Chojnów zwrócił uwagę radny Ryszard Tajchman.

Zobacz również: Zapis wideo z wrześniowej sesji Rady Gminy


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.