Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

O historii, Wołyniu i relacjach z Ukrainą. Spotkanie z Krzesimirem Dębskim i Anną Jurksztowicz

Autor admin
Data utworzenia: 15 listopad 2017, 10:30 Wszystkich komentarzy: 0


O historii, Wołyniu i relacjach z Ukrainą. Spotkanie z Krzesimirem Dębskim i Anną Jurksztowicz

Krzesimir Dębski i Anna Jurksztowicz zawitali w dniu wczorajszym do naszego miasta. Spotkanie w Domu Kultury z mieszkańcami Chojnowa związane było z promocją książki "Nic nie jest w porządku. Wołyń - moja rodzinna historia" autorstwa Krzesimira Dębskiego.

Krzesimir Dębski to artysta znany nie tylko w Polsce. Piosenki napisane przez niego można usłyszeć m.in. w wykonaniu takich artystów, jak: Krzysztof Antkowiak, Artur Gadowski, Edyta Górniak, Kayah, Beata Kozidrak, Grażyna Łobaszewska, Ryszard Rynkowski, Stanisław Sojka, Zdzisława Sośnicka, Mieczysław Szcześniak.

Na powyższej długiej liście znajduje się również Anna Jurksztowicz - piosenkarka jazzowa i producentka muzyczna i zarazem małżonka Krzesimira Dębskiego. Artystka popularność zyskała jako wykonawczyni piosenek do takich filmów i seriali jak: Kingsajz, W pustyni i w puszczy, Matki, żony i kochanki, Na dobre i na złe, czy Ranczo.

Artystów z Chojnowem wiąże także fakt, że obydwoje są... chojnowianinami. Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski do naszego miasta przyjechali z Chojnowa - niewielkiej wsi położonej w województwie mazowieckim.

Spotkanie związane było z promocją książki "Nic nie jest w porządku. Wołyń - moja rodzinna historia" autorstwa Krzesimira Dębskiego. Ten znany w Polsce i na świecie kompozytor, przez całe życie żył w cieniu rzezi wołyńskiej. Jego rodzice cudem uratowali się z pogromu, jaki urządzili Ukraińcy z UPA we wsi Kisielin i okolicach, gdzie zginęło okrutną śmiercią kilkudziesięciu Polaków. Relacje świadków tej rzezi, w tym rodziców Krzesimira Dębskiego, są wstrząsającym świadectwem ludobójstwa.

Towarzyszyła kompozytorowi żona Anna Jurksztowicz, dla mieszkańców naszego miasta wykonała m.in. Dumkę na Dwa Serca, czy piosenkę tytułową z serialu Na dobre i na złe.

Artystów na scenie powitał Tadeusz Samborski - członek zarządu województwa dolnośląskiego.

- Gorąco pragnę podziękować marszałkowi Tadeuszowi Samborskiemu, bo to on jest sprawcą tego dzisiejszego spotkania. Chojnów bardzo polubił i za to jesteśmy mu wdzięczni - zaznacza burmistrz Jan Serkies.

Jak dodaje marszałek Samborski - było to kolejne wydarzenie, po Festiwalu Romansu Polsko-Rosyjskiego i Koncercie Kresowym, które miało na celu przybliżyć mieszkańcom naszego miasta tematykę związaną z Kresami. Kulminacją spotkania była możliwość zakupu książek i uzyskania autografu od artystów. Chętnych nie brakowało.
Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.