Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Ocieplanie fundamentów domu bez piwnicy

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 30 listopad 2017, 11:41 Wszystkich komentarzy: 0


Ocieplanie fundamentów domu bez piwnicy

Jeśli chcesz zmniejszyć ilość energii, jaka jest niezbędna do tego, by ogrzać dom, musisz dobrze izolować ściany i dach. Chcąc zaoszczędzić energię, pomyśl także o ciepłych oknach, instalacji grzewczej i wentylacyjnej.

Żeby budynek był naprawdę energooszczędny, warto też pomyśleć o ławach i ścianach fundamentowych. Pomimo tego, że ich udział w stratach ciepła nie jest duży, to jednak nie jest marginalny. Dochodzi się bowiem do wniosku, że kiedy jest zima, to ciepło ucieka do chłodnego powietrza. A jeśli nawet jakaś niewielka ilość ciepła przenika do gruntu, to w mgnieniu oka go ociepli. Na szczęście taki tok rozumowania coraz częściej się zmienia i inwestorzy przykładają wagę do tego, by jak najlepiej ogrzewać fundament.

Ogrzewanie podłogowe stało się nie tylko ważne, ale też i popularne. Wybierając ogrzewanie podłogowe, musisz pamiętać o tym, że wymusza ono stosowanie izolacji termicznej. W ten bowiem sposób ogrzewasz nie grunt, a budynek, na którym on stoi. Jak wobec tego zaizolować fundament, by ciepło przez niego nie uciekało do gruntu?

Ocieplenie ściany fundamentowej od wewnątrz

Jeszcze do niedawna ocieplano ściany fundamentowe od strony wewnętrznej płytami styropianowymi, które miały grubość cztery-pięć centymetrów. Jednak takie ocieplenie wcale nie powodowało tego, że ciepło nie uciekało z wnętrza domu. Wręcz przeciwnie – ciepło wydostawało się przez górną i dolną część ściany parteru do otaczającego budynek podłoża nierzadko zamarzniętego zimą. Na tym izolacja się nie kończyła. Wraz z zaizolowaniem ścian dochodziło też ocieplenie fundamentu na gruncie. Jeśli nie planowano ogrzewania podłogowego na parterze, wówczas podłogę ocieplano pięciocentymetrową warstwą styropianu.

Ocieplenie ściany fundamentowej od zewnątrz

Dzisiaj ocieplasz ściany fundamentowe głównie od strony zewnętrznej. Do tego używasz:

- płyt z twardego styropianu,

- płyt z polistyrenu ekstrudowanego.

Płyty są osłonięte arkuszami folii, która jest albo tłoczona, albo zbrojona. W ten sposób folia stanowi warstwę ochronną przed gryzoniami, jak i korzeniami drzew oraz krzewów. Ocieplając ścianę fundamentową od zewnątrz, możesz zauważyć, że izolacja termiczna ścian fundamentowych łączy się z ociepleniem ścian zewnętrznych parteru. Dzięki temu fundamenty są bardziej odgrodzone od gruntu. To jednak nie wystarcza, gdyż ciepło wciąż może uciekać do gruntu, który znajduje się pod domem.

Jak ograniczyć straty ciepła?

Jeśli chcesz maksymalnie ograniczyć straty ciepła, weź pod uwagę zaizolowanie ław fundamentowych ze wszystkich stron polistyrenem ekstrudowanym lub styropianem. Takie ocieplenie nie musi być grubsze niż na pięć centymetrów. Wnętrze budynku jest bowiem odsunięte od ław na odległość, która wynosi co najmniej jeden metr.

Ocieplenie fundamentu pianką poliuretanową

Jeszcze inną możliwością ocieplenia fundamentu jest izolacja specjalną pianką poliuretanową. Pianka ta gwarantuje szczelną barierę termoizolacyjną, jak i hydroizolacyjną. Chcesz zamówić – wybierz http://www.cels.pl/ocieplanie-piana/ocieplanie-poddaszy/fundamenty/.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.