Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Dekomunizacja w Chojnowie. Mieszkańcy jednej z ulic będą mieli nowego patrona

Autor admin
Data utworzenia: 28 listopad 2017, 15:33 Wszystkich komentarzy: 0


Dekomunizacja w Chojnowie. Mieszkańcy jednej z ulic będą mieli nowego patrona

Ponad rok temu weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Według jej zapisów w przestrzeni publicznej nie powinny funkcjonować nazwy dróg, ulic, mostów i placów upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Na czarnej liście znalazł się także patron jednej z ulic w Chojnowie. Zgodnie z zapowiedziami burmistrza Jana Serkiesa, konieczna będzie zmiana nazwy.

Chodzi o ulicę Leona Kruczkowskiego - W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nazwa powyższa powinna zostać zmieniona jako wypełniająca normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Burmistrz Jan Serkies zaznacza, że podejrzewał że zmiany nazw ulic w Chojnowie będą konieczne. Początkowo Urząd Miejski zgłosił się z zapytaniem dotyczącym ulic m.in. Jarosława Dąbrowskiego, Komuny Paryskiej czy Stefana Okrzei. Jak się okazało, patroni tych ulic mogą zostać, inaczej sytuacja prezentuje się z patronatem Leona Kruczkowskiego.

Leon Kruczkowski urodził się w 1900 w Krakowie. Zasłynął jako chemik, pisarz i publicysta oraz powojenny działacz komunistyczny, członek centralnych organów PZPR, członek Rady Państwa PRL, członek prezydium komunistycznego FJN. Jak informuje Instytut Pamięci Narodowej - W okresie dojrzałego stalinizmu objął funkcję prezesa Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich (1949-1956). Gwarantował spójność działań ZLP z propagandową działalnością władz komunistycznych. Jednocześnie od 1951 do 1956 roku był przewodniczącym Komitetu Współpracy Kulturalnej z Zagranicą. Dodatkowo w latach 1952-1956 był członkiem prezydium Ogólnopolskiego Komitetu, stworzonego przez komunistów Frontu Narodowego i – w latach 1958-1962 – członkiem prezydium Ogólnopolskiego Komitetu stworzonego na to miejsce Frontu Jedności Narodu. Był także członkiem stworzonej przez komunistów i finansowanej przez ZSRR Światowej Rady Pokoju (od 1950 r.), propagandowo wspierającej na arenie międzynarodowej politykę imperialną Związku Sowieckiego, oraz członkiem prezydium Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju. W lutym 1957 r. został członkiem Rady Państwa PRL.

Warto przypomnieć, że ustawa nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Dodatkowo pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych zmiany nazwy ulicy oraz uwzględnienia w rejestrach i dokumentach urzędowych zmian są wolne od opłat.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.