Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Sign in Sign up
  • Polish
  • English

Drukujący czy tnący? Do czego mogą nam się przydać poszczególne rodzaje ploterów?

Author: Partnerstwo
Creation date: 04 January 2018, 12:13 All comments: 0


Drukujący czy tnący? Do czego mogą nam się przydać poszczególne rodzaje ploterów?

Na rynku poligraficznym dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów ploterów. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z ploterem drukującym, kreślącym czy tnącym, każdy z nich bazuje na materiałach w sposób ciągły rozwijających się z rolki.

Plotery drukujące

Generalnie większość urządzeń z ruchomymi głowicami to plotery służące do współpracy z mediami graficznymi. W tym rozumieniu przeciętna drukarka również jest ploterem. Różnica pomiędzy drukarką a ploterem drukującym jest taka, że drukarka drukuje papier cięty do konkretnych rozmiarów, natomiast ploter drukuje z rolki. Materiał taki na samym końcu musi być przycięty.

Na rynku spotkać można małe plotery drukujące. Na nich możemy drukować na przykład plakaty czy banery o niedużych rozmiarach, które drukują medium o szerokości niewiele przekraczającej metr.

Plotery wielkoformatowe służą zaś do drukowania materiałów reklamowych takich jak banery czy billboardy, a maksymalna szerokość materiału ma zwykle niewiele ponad 3 metry. Za pomocą takich ploterów drukujących powstają wszystkie duże materiały dla sieci spożywczych, marek czy galerii handlowych. Na ploterach drukujących, przy pomocy folii samoprzylepnej, można wydrukować także różnego rodzaju naklejki.

Jedną z ważniejszych cech ploterów drukujących jest to, że zazwyczaj mają one także drugą rolkę zwijającą. Jeżeli ploter drukuje, to z drugiej strony zadrukowywany materiał jest nawijany automatycznie na drugą rolkę. Dzięki temu znacznie łatwiej można materiał ze wzorem poddać dalszym obróbkom, na przykład cięciu w ploterze tnącym.

Plotery tnące

Ploter tnący, jak sama nazwa wskazuje, służy do cięcia kształtów (obiektów, liter, cyfr) lub obrysów do kształtów wydrukowanych w inny sposób, na przykład zalaminowanych naklejek podłogowych. Za jego pomocą można wycinać kształty w folii służącej do umieszczenia na tkaninach, a także naklejki w określonych kształtach. Ploter tnący daje też możliwość wycięcia kształtu liter z folii samoprzylepnej, co pozwala później wykorzystać je do wyklejenia witryn sklepowych czy reklamy na autach.


Comments

This entry has no comments yet.

Add Comment

You have to be loggin to add comment.