Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

"W Chojnowie na nowo objawił się nam Jezus". Tłumy na Orszaku Trzech Króli [FILM]

Autor admin
Data utworzenia: 06 styczeń 2018, 14:00


"W Chojnowie na nowo objawił się nam Jezus". Tłumy na Orszaku Trzech Króli [FILM]

Chojnowski Rynek - i uprzednio Plac Zamkowy - po raz drugi w historii gościły Orszak Trzech Króli. Wydarzenie organizowane przez chojnowskie parafie rzymskokatolickie, przy wsparciu lokalnych samorządów, szkół oraz radnego Grzegorza Gapskiego, miało na celu służyć integracji społeczeństwa miasta i gminy Chojnów poprzez ukazywanie i odkrywanie na nowo chrześcijańskich korzeni.

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy Świętych w dwóch chojnowskich świątyniach. O godzinie 11:00 spod kościołów wyruszyły orszaki, które dotarły pod chojnowski Ratusz, gdzie grupa aktorów pod kierunkiem Krystyny Czapskiej, skupionych w Sekcji Teatralnej działającej wokół chojnowskiego MOKSiR-u, przygotowała własną interpretacje „Wydarzeń w pałacu Heroda”.

Kilkanaście minut później wszystkie orszaki we wspólnym pochodzie przeszły na chojnowski Rynek, gdzie trzej mędrcy oddali pokłon Jezusowi, przynosząc ze sobą drogocenne dary.

Organizatorem II Chojnowskiego Orszaku Trzech Króli była parafia św. Apostołów Piotra i Pawła, przy wsparciu parafii Niepokalanego Poczęcie Najświętszej Marii Panny w Chojnowie. Koordynatorem wydarzenia był ks. Łukasz Świerniak - wikariusz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie; organizację wsparli posługująca w mieście siostra Hiacynta ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich oraz dk. Patryk Zarzeczny, odbywający praktykę pastoralną w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP.

W orszakach licznie uczestniczyli uczniowie z chojnowskich szkół. Orszak niebieski stworzony został przez przedstawicieli Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Gimnazjum nr 1. Orszak zielony stworzyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4, natomiast w orszaku czerwonym poszli uczniowie Gimnazjum nr 2.

- To wydarzenie przypomina nam wszystkim o fakcie Objawienia Pańskiego, które dokonało się 2000 lat temu - ale to objawienie dokonuje się każdego roku i właściwie w Chojnowie na nowo objawił się nam Pan Jezus, na nowo oddaliśmy mu cześć uznając go za Pana i Zbawiciela - zaznacza ks. Marek Osmulski - proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła - Bardzo pięknie, że wszyscy razem tworzymy tę uroczystość. Nie ma tu między nami podziałów, nie ma jakichś rozbić. Jest mały Kościół i duży Kościół razem, jest miasto i gmina razem wsparta starostwem. Przynosimy dzisiaj tak jak dawniej złoto, kadzidło i mirrę. Chcemy w ten sposób uznać w Jezusie Chrystusie naszego Pana, Króla i Zbawiciela. To jest ważne, aby w ten sposób nie tylko w kościele oddawać cześć ale również w naszym Rynku - tym bardzo ważnym dla nas miejscu - dodał.

Wydarzeniu, podobnie jak rok temu, towarzyszył polonez w wykonaniu uczniów i pracowników Powiatowego Zespołu Szkół. Ponadto, uczestnicy Orszaku mieli okazję do skosztowania przyrządzanych na Rynku przysmaków i ciepłej grochówki.

Orszak Trzech Króli zakończył występ kapeli góralskiej z Żywiecczyzny, która uprzednio towarzyszyła orszakom w drodze pod Ratusz i na Rynek.
Sklep Bigform