Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

W Chojnowie ruszyła II edycja Budżetu Obywatelskiego. Urząd Miejski czeka na Wasze projekty

Autor admin
Data utworzenia: 18 styczeń 2018, 10:04 Wszystkich komentarzy: 5


W Chojnowie ruszyła II edycja Budżetu Obywatelskiego. Urząd Miejski czeka na Wasze projekty

Machina chojnowskiego Budżetu Obywatelskiego ruszyła na dobre. Urząd Miejski do 15 lutego czeka na projekty mieszkańców Chojnowa, którzy osobiście zdecydują na co wydane zostanie 200 tysięcy złotych.

- Propozycje zadań do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Chojnowa na rok 2018 mogą być zgłaszane przez mieszkańców stale zamieszkałych na terenie Miasta Chojnowa, którzy ukończyli 18 lat. Zgłoszenia projektu dokonuje się poprzez złożenie w Sekretariacie Urzędu Miejskiego w Chojnowie Formularza zgłoszenia projektu do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2018 r. stanowiącego Załącznik nr 2 do Uchwały Nr XLII/215/17 Rady Miejskiej Chojnowa z dnia 28 listopada 2017 r. - informuje Urząd Miejski w Chojnowie.

Każdy złożony projekt musi spełnić następujące wymagania:

- data wpływu do Urzędu Miejskiego w Chojnowie do dnia 15.02.2018 r.,
- osoba składająca projekt jest stałym mieszańcem Chojnowa (zameldowanym) i ukończyła 18 lat,
- projekt jest poparty przez co najmniej 30 pełnoletnich mieszkańców stale zamieszkałych na terenie Miasta Chojnowa (listę z podpisami należy załączyć do formularza),
- zgłoszona propozycja dotyczy projektów inwestycyjnych i należy do zakresu zadań własnych Miasta
- proponowany projekt jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
- teren, na którym ma być zlokalizowana realizacja projektu stanowi mienie Gminy Miejskiej Chojnów z wyłączeniem terenów zarządzanych przez miejskie jednostki organizacyjne,
- szacunkowy koszt realizacji projektu nie przekracza 100 tysięcy złotych,
- projekt jest możliwy do zrealizowania.

Uważny obserwator zauważy z pewnością kilka zmian w porównaniu do zeszłorocznego budżetu obywatelskiego. Największą jest ilość podpisów, jaką pomysłodawca musi zebrać pod swoim projektem. W 2017 roku było to 50 podpisów; w budżecie na rok 2018 znalazł się zapis o konieczności zebrania 30 podpisów.

Istotną zmianą jest wprowadzenie anonimowości głosowania. W zeszłorocznym budżecie partycypacyjnym głosujący musiał podpisać się na karcie do głosowania; w przyszłym roku głosy mają być anonimowe, a podpisywać będziemy się jedynie przy odbiorze karty do głosowania. Inną zmianą, jaką wprowadziła uchwała było zobowiązanie komisji weryfikującej do przekazywania wszystkim wnioskodawcom informacji opisowej dotyczącej weryfikacji projektu - pozytywnej lub negatywnej.

Zmianie nie uległa kwota, jaka zostanie przeznaczona na pomysły mieszkańców - wciąż jest to 200 tysięcy złotych.

Wszystkie projekty spełniające wymagania zostaną pozytywnie zaopiniowane przez zespół ds. weryfikacji projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego i umieszczone na liście projektó podlegających konsultacjom.

W skład zespołu ds. weryfikacji projektów zgłoszonych do BO wchodzą: Janusz Mikołajczyk - Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Danuta Wojciechowicz - Naczelnik Wydziału Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska, Krzysztof Chylak - Zastępca Naczelnika Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Justyna Kraśniewska-Paruch - Insp. ds. inwestycji i pozysk. środków pozabudżetowych, Emilia Grześkowiak - Inspektor ds. administracji i informacji publicznej oraz Waldemar Kamień - Inspektor ds. budżetu.

Lista pozytywnie zaopiniowanych projektów zostanie opublikowana 9 marca 2018 roku - Od 9 kwietnia do 7 maja 2018 roku (w dni robocze w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Chojnowie) odbędzie się głosowanie nad projektami. Karty do głosowania z umieszczonymi pozytywnie zaopiniowanymi projektami będą wydawane w trakcie głosowania w sekretariacie w Urzędzie Miejskim w Chojnowie. Każdy głosujący może oddać jeden głos. Głosować można wyłącznie osobiście. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone do 14 maja 2018 roku. Po ogłoszeniu wyników pracownicy Urzędu Miejskiego w Chojnowie przystąpią do realizacji projektów - czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego.

Autorów projektów zachęcamy do dzielenia się swoimi projektami także z mieszkańcami Chojnowa - podobnie jak w roku ubiegłym, także i w tym z miłą chęcią opiszemy na łamach naszego portalu Wasze pomysły na zmiany w Chojnowie, jakie złożyliście w sekretariacie Urzędu. Zachęcamy do kontaktu na portal@chojnow.pl.


Komentarze

Proponuję aby zgłosić projekt budowy drogi na ul.Parkowej /garaże/na którą właściciele mimo wielokrotnych zgłoszeń również pisemnych czekają już 23 lata.Może Państwo radni podejmą ten temat.Zdaję sobie sprawę że zaraz będzie komentarz typu "projekt przewyższy 100 tysięcy zł" zgoda , to proszę wykonać część w jednym roku, część w drugim, zawsze znajdzie się wyjście.Proszę pamiętać również że 100 garaży to 100 potencjalnych wyborców, a wybory tuż tuż...
zgłoś komentarz
Alarm ! Grabek roznosi ulotki,na których przypisuje sobie nieswoje projekty obywatelskie.Ubeckie metody czy polityka PISU?
zgłoś komentarz
Tak naprawde to dobrze, ze ten caly budżet jest, i prawda jest taka, że głównych zwolennikiem był radny Grabek i w duzej mierze przyczynił sie do wprowadzenia go u nas.
zgłoś komentarz
Fajnie, że pan walczył o budżet, przecież nikt nie podważa tego. Ale przypisywanie sobie projektów innych osób na ulotkach, które Pan roznosi to zwykle świństwo, typowe dla PISU. Będę się przyglądał Panu od tej chwili pańskim działaniom.
zgłoś komentarz
Witam,
Mam prośbę aby inwestycjami w mieście zajmował się toś z głową (patrz wysypanie grysu w dużym parku, błoto było i jest nadal)
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Sklep Bigform