Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
PWSZ Legnica

Które zagrożenia są niebezpieczne dla mieszkania?

Autor Partnerstwo
Data utworzenia: 22 styczeń 2018, 14:25


Które zagrożenia są niebezpieczne dla mieszkania?

Zakup własnego mieszkania to ogromna radość i spełnienie marzeń wielu młodych ludzi. To często efekt wielu lat ciężkiej pracy, odkładania pieniędzy i odmawiania sobie wielu przyjemności na rzecz tego jednego, wymarzonego i wyczekanego zakupu. Dlatego trzeba je chronić polisą, która pokryje finansowe szkody na mieniu i lokatorach.

Współczesne mieszkania są bardzo starannie wykańczane i zabezpieczane. Wstawiane są drzwi antywłamaniowe, wybierane są materiały wykończeniowe niepalne. Wszystko ma zmierzać do tego, by mieszkanie było maksymalnie bezpiecznie i mogło służyć na lata. Ale nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zagrożeń, a na część z nich po prostu nie mamy wpływu.

Możliwe zagrożenia dla mieszkania

A co tak naprawdę może stanowić zagrożenie dla tego wymarzonego mieszkania? Otóż, takich wydarzeń może być bardzo wiele. W dużej mierze to zależy od tego, gdzie to mieszkanie jest zlokalizowane. Jeśli na parterze, zagrożeniem będzie np. zalanie czy powódź, jeśli na najwyższym piętrze, to dodatkowe zagrożenie może powodować nieszczelny dach budynku.

Jednak głównym zagrożeniem jest pożar. Ryzyko pożaru dotyczy mieszkań na każdym poziomie. Ogień jest nie tylko bezlitosny dla ścian, instalacji i wyposażenia, ale również bardzo szybko się rozprzestrzenia na sąsiednie kondygnacje. Po pożarze mieszkanie ulega najczęściej szkodzie całkowitej. W takiej sytuacji ubezpieczenie nieruchomości od ognia staje się absolutną koniecznością. Dzięki pieniądzom uzyskanym z polisy można takie mieszkanie gruntownie wyremontować lub po prostu kupić sobie drugie, nowe. W przeciwnym razie odzyskanie dachu nad głową będzie bardzo trudne i kłopotliwe.

Drugim zagrożeniem jest zalane, przy czym nie chodzi tutaj o zalanie wodami opadowymi, gruntowymi czy pochodzącymi z akwenów. Chodzi wyłącznie o zalanie z instalacji hydraulicznej. Może się zdarzyć tak, że na skutek działania sąsiadów dojdzie do pęknięcia rury. Woda, która się z tej rury będzie wydostawała zaleje mieszkanie ubezpieczonego i spowoduje bardzo poważne straty. Warto wiedzieć, że na skutek zalania może dojść do zniszczenia ścian – napuchną, odejdzie farba lub tapeta, czyli całe wykończenie mieszkania trzeba będzie zrobić jeszcze raz. Jeżeli w pobliżu zalanej ściany stać będą drewniane meble, one również mogą napuchnąć, nasiąknąć wodą, a w efekcie ulegną zniszczeniu. Podobnie rzecz się ma z dywanami i wykładzinami. Jeżeli szybko nie zostaną wysuszone mogą zgnić i spleśnieć, a pozbycie się pleśni z domu jest bardzo trudne i męczące. W takiej sytuacji mając ubezpieczenie mieszkania od zalania można skorzystać z pieniędzy z polisy i zdecydować się na przykład na osuszanie mieszkania. To bardzo duża pomoc i wsparcie przy doprowadzaniu lokalu do porządku po zalaniu. Przede wszystkim, to sposób na znaczne przyspieszenie całej procedury.

Kluczowy jest zakres ochrony

W zależności od lokalizacji nieruchomości, może być ona narażona również na wiele innych zdarzeń i zagrożeń. Warto mieć je na uwadze wybierając właściwą polisę dla siebie. Na liście znaleźć się może podtopienie wodami gruntowymi, powódź, silna wichura lub tornado. Wiele jest możliwości, ponieważ wiele jest różnorodnych zagrożeń, jakie czyhają ze strony sił natury. Niestety, nie da się tym zagrożeniom zapobiec, ale da się z pewnością zapobiec ich skutkom, a to już jest bardzo dużo i dla samego poszkodowanego jest to już ogromna pomoc.

Ubezpieczyciele dysponują w swoich ofertach różnym zakresem tzw. zdarzeń losowych. W umowie podstawowej występuje od kilku do kilkudziesięciu zdarzeń, jak ogień, zalanie, grad, śnieg, upadek drzew i masztów, huragan, zapadanie się ziemi i inne. Zdarzeniem losowym może być również kradzież.

Ważna jest liczba zdarzeń losowych w podstawie, ale i zakres ochrony w kontekście całego mieszkania - czy polisa obejmuje szkody na ścianach, sufitach, ruchomościach oraz instalacjach trwale zamontowanych wewnątrz lokum.


Sklep Bigform