Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum Arena Cuprum Arena

Powraca temat stanu dróg. Na chwilę obecną gmina nie jest w stanie skutecznie zareagować

Autor admin
Data utworzenia: 26 styczeń 2018, 12:58 Wszystkich komentarzy: 1


Powraca temat stanu dróg. Na chwilę obecną gmina nie jest w stanie skutecznie zareagować

W ostatnich tygodniach jednym z najpopularniejszych tematów wśród mieszkańców gminy Chojnów jest fatalny stan dróg gruntowych. Władze gminy dostrzegają problem, jednak na chwilę obecną nie są w stanie zareagować. Próby poprawienia stanu rzeczy miały już miejsce, jednak jak podkreśla Janusz Cygan - specjalista ds. inwestycji i remontów w Urzędzie Gminy Chojnów, spowodowały one jedynie pogorszenie sytuacji. Głównymi winnymi w sprawie są deszcz i śnieg.

Mieszkańcy gminy są wkurzeni

Powody do narzekań mają niestety mieszkańcy niemal wszystkich miejscowości na terenie gminy Chojnów. Po raz kolejny o swoim problemie głośno mówią mieszkańcy podchojnowskiej Kolonii Biała, którzy przed kilku laty zaangażowali się w projekt przyłączenia ich osiedla w granice miasta Chojnowa. Cała batalia między miastem a gminą zakończyła się konsultacjami społecznymi, w których mieszkańcy całej gminy Chojnów (nie tylko Białej) opowiedzieli się przeciwko zmianom granicy.

W minionym roku mieszkańcy osiedla doczekali się montażu oświetlenia; wciąż jednak pozostaje kwestia nieutwardzonych dróg, które w porze zimowej stają się prawdziwym torem przeszkód. W dyskusjach prowadzonych na facebooku między mieszkańcami po raz kolejny powraca temat przyłączenia do Chojnowa.

Podobnych miejsc na terenie gminy Chojnów jest jednak więcej - na naszą skrzynkę pocztową otrzymujemy fotografie od zaniepokojonych mieszkańców Niedźwiedzic, Pawlikowic, Dobroszowa Goliszowa, Grobli, Osetnicy... Publikacja jednej z fotografii nadesłanej przez naszego czytelnika spowodowała prawdziwą lawinę komentarzy ze strony mieszkańców narzekających na stan dróg.

Gmina i służby gminne doskonale znają problem

Jak zaznacza Janusz Cygan, władze i służby gminy Chojnów bardzo dobrze zdają sobie sprawę z aktualnego stanu dróg - nie wynika to jednak z informacji publikowanych na różnego rodzaju portalach społecznościowych a z wiedzy którą posiadają pracownicy wydziału i z monitów mieszkańców.

Jak dodaje specjalista ds. inwestycji i remontów, gmina Chojnów dysponuje trzema równiarkami, posiada także materiał zarówno kamienny jak i opady z frezowiny. Dlaczego więc nie prowadzone są prace mające na celu polepszenia stanu dróg? Zdaniem Janusza Cygana na przeszkodzie stoją warunki atmosferyczne i nasiąknięcie gruntu, które nie pozwala na rozpoczęcie jakichkolwiek prac w tym zakresie.

- Od kilku miesięcy notorycznie występują opady deszczu, opady śniegu, różnego rodzaju tego typu zjawiska. Bardzo mało dni w ostatnich kilku miesiącach było takich, by grunt mógłby do odpowiedniej wilgotności wyschnąć. Jednym słowem na tak namoczonych i nasiąkniętych drogach, pełnych kałuż nie jesteśmy w stanie prowadzić żadnych robót, ani równiarką, ani żadnym innym sprzętem - zaznacza urzędnik.

Wyżej wymieniony stan rzeczy zdają się potwierdzać próby równania dróg, jakie służby gminne podjęły się mimo niesprzyjających warunków pod naciskiem opinii społecznej i licznych skarg - Co najmniej dwukrotnie podejmowaliśmy próbę naprawy. Obydwie te próby zakończyły się fiaskiem, można powiedzieć, że pogorszyliśmy stan danej drogi a nie polepszyliśmy. Wobec tego daliśmy sobie na razie spokój z prowadzeniem czegokolwiek w błocie i w kałużach, czekamy aż podeschnie ten grunt i natychmiast przystępujemy do naprawy, czy do poprawy stanu technicznego tych dróg - dodaje Janusz Cygan.

Janusz Cygan: To co jest publikowane na różnego rodzaju portalach społecznościowych nie stanowi dla nas żadnej nowinki ani żadnej sensacji...

Urzędnicy proszą o cierpliwość

Czy poprawa warunków atmosferycznych i wyschnięcie gruntu spowoduje natychmiastową poprawę stanu dróg? Niestety, również wówczas będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Sam proces równania wszystkich dróg gruntowych na terenie gminy Chojnów - których mamy 120 kilometrów - został oszacowany na około miesiąc czasu.

- Poprawa nie nastąpi w ciągu jednego czy dwóch dni. Dróg gruntowych mamy około 120 kilometrów, nawet jeżeli będą pracowały trzy równiarki to dla każdej pozostaje do obsłużenia 40 kilometrów. Równiarka dzienne może zrobić od 5 do 7 kilometrów, łatwo można przeliczyć ile czasu potrzebujemy zanim dotrzemy w każde miejsce i poprawimy stan tych dróg. Podobnie z transportem materiału - będzie to proces do koło miesiąca czasu, niemniej jednak postaramy się jak najszybciej zareagować, po to żeby mieszkańcy jak najszybciej odczuli poprawę, chociażby w takim stopniu, żeby bez uszczerbku dla swoich pojazdów, bez uszczerbku w nerwach, mogli spokojnie do posesji swoich dojechać - szacuje koordynator wydziału inwestycji.

Andrzej Pyrz: Drogi i kanalizacja w tej kadencji to nasz priorytet

Zdaniem wójta Andrzeja Pyrza, gmina w zakresie budowy dróg i kanalizacji robi tyle ile się da a nawet więcej, przypominając inwestycje zrealizowane w ciągu minionych lat oraz planowane na rok obecny.

W 2016 roku m.in. utwardzono drogę w Jerzmanowicach, przeprowadzono także inwestycje na terenie Rokitek. W 2017 roku przy współpracy ze Starostwem Powiatowym doszło do remontu drogi powiatowej w Witkowie, gmina natomiast ze środków własnych wykonała drogi w: Gołaczowie, Biskupinie, Witkowie Kolonii oraz Krzywej.

Na 2018 rok planuje się budowę dróg w: Goliszowie, Roktikach, Okmianach, Czernikowicach oraz Ostnicy. Ponadto wspólnie ze Starostwem ma zostać zrealizowana nawierzchnia na drodze łączącej Stary Łom i Osłę.

- Od początku naszej kadencji przystąpiliśmy do poprawy infrastruktury drogowej na terenie gminy Chojnów. Mogę śmiało powiedzieć że drogi, kanalizacja to jest w tej kadencji priorytet - zaznacza Wójt Andrzej Pyrz, jednocześnie zapewniając, że wraz z poprawą warunków atmosferycznych ruszy naprawa nawierzchni na gminnych drogach gruntowych.

Zobacz również:Komentarze

Zły stan dróg zimą to wynik nic nie robienia latem. Gmina która ciągle mówi, że nie ma na nic pieniędzy, ma kasę na imprezę integracyjną w Rokitkach, co prawda uchwaloną z budżetu obywatelskiego, ale można było równie dobrze zaproponować obywatelom naprawę najbardziej zniszczonych fragmentów dróg. Zamiast tego z budżetu obywatelskiego robiona jest kampania wyborcza.
Oczywiście to obywatele chcą się integrować.
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.