top chojnow.pl - Strzelcy uczcili tych, którzy walczyli za naszą wolność. Aby pamięć nigdy nie zaginęła...
Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
Cuprum Arena Cuprum Arena

Strzelcy uczcili tych, którzy walczyli za naszą wolność. Aby pamięć nigdy nie zaginęła...

Autor admin
Data utworzenia: 29 styczeń 2018, 11:54 Wszystkich komentarzy: 0


Strzelcy uczcili tych, którzy walczyli za naszą wolność. Aby pamięć nigdy nie zaginęła...

28 stycznia przed pomnikiem Golgota Wschodu na Cmentarzu Komunalnym odbyło się spotkanie zorganizowane przez chojnowską drużynę Związku Strzeleckiego. Wydarzenie poprzedzone nabożeństwem w chojnowskiej farze stanowiło podsumowanie czterodniowych zajęć organizowanych pod hasłem II Strzeleckie Zgrupowanie Szkoleniowe.

Styczeń to miesiąc, który kojarzy nam się przede wszystkim - patrząc na historię naszego państwa - z powstaniem styczniowym. Rocznicę wybuchu tego zbrojnego buntu przeciwko Imperium Rosyjskiemu obchodziliśmy 22 stycznia. W niedzielę, hołd bohaterom - nie tylko tamtych walk - oddaliśmy na chojnowskim Cmentarzu Komunalnym - Przyszliśmy oddać hołd tym, którzy za nas walczyli i ginęli, po to abyśmy my mogli żyć w wolności - zaznaczył Czesław Dul - komendant chojnowskiej drużyny Związku Strzeleckiego, który przypomniał bohaterów walk o wolą Polskę odczytując Apel Pamięci.

W spotkaniu udział brali przedstawiciele lokalnych samorządów: Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies, Sekretarz Gminy Chojnów Honorata Tajchman-Rękoś oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Chojnowa Jan Skowroński.

- Stajemy tutaj jako jedna rodzina. Tam gdzie jest wspólna modlitwa, tam gdzie jest pamięć, tam gdzie jest życzliwość - tam jest rodzina i tam jest Ojczyzna - zaznaczył ks. Łukasz Świerniak - wikariusz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także kapelan chojnowskiej drużyny Związku Strzeleckiego.


Spotkanie zakończyła minuta ciszy pamięci wszystkich kapelanów drużyn strzeleckich, harcerskich oraz licznych organizacji propagujących tradycje narodowe i niepodległościowe, którzy nie szczędzili swojego życia i zdrowia, po to by prowadzić duchowo swoich podopiecznych. Wśród zasłużonych, którym oddano hołd podczas niedzielnej uroczystości, znalazł się zmarły w 2013 roku ks. Krzysztof Bojko - proboszcz parafii w Białej, którego zapamiętaliśmy jako duszpasterza nauczycieli, sybiraków i dawnych mieszkańców ziem wschodnich.

Obchody stanowiły podsumowanie czterodniowych zajęć połączonych z wypoczynkiem dla młodzieży, organizowanych przez Stowarzyszenie Historyczno-Kolekcjonerskie Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 19 PP OL oraz Chojnowską Drużynę Legnickiego Oddziału Związku Strzeleckiego pod hasłem "II Strzeleckie Zgrupowanie Szkoleniowe”.

Dzisiejsi strzelcy - zdaniem ks. Łukasza Świerniaka - nosząc na sobie mundur żołnierza Wojska Polskiego, mogą czuć się jako Ci, którzy na swoich barkach niosą 1050 lat polskiej historii - Historii, która oparta była niezmiernie na trzech słowach, które były wykuwane przez te wszystkie pokolenia - te słowa to Bóg, Honor i Ojczyzna - dodał.

W ramach akcji młodzież z miasta i gminy Chojnów uczestniczyć mogła w zajęciach sportowych, rekreacyjnych oraz wykładach promujących zdrowy, aktywny styl życia oraz zachęcające do pogłębiania wiedzy historycznej na temat tradycji Wojska Polskiego, szczególnie Armii Krajowej i Powstania Styczniowego.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.