Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Dobro Ojczyzny było ich celem - za nami inauguracja obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości

Autor Kasia_
Data utworzenia: 08 luty 2018, 21:05 Wszystkich komentarzy: 0


Dobro Ojczyzny było ich celem - za nami inauguracja obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości

Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie zainaugurował dziś obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W chojnowskim MOKSiR miały miejsce prelekcja Piotra Szubarczyka oraz niesamowity koncert zespołu Contra Mundum. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Dobro Ojczyzny było ich celem”.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem „Pieśni Konfederatów Barskich” (przypomnijmy: w tym miesiącu przypada 250. rocznica Konfederacji Barskiej, a rok 2018 Sejm ustanowił Rokiem Konfederacji Barskiej) – tekst tej wyjątkowej pieśni pochodzi z dramatu „Ksiądz Marek” Juliusza Słowackiego.

Dziś wspólnie pragniemy zainaugurować setną rocznicę odzyskania niepodległości. Patriotyzm to miłość do ojczyzny na wzór miłości do ojca. Aby kochać swoją ojczyznę, trzeba ją poznać i to nie tylko taką, jaka jest dzisiaj, ale też taką, jaka była przed wiekami. Chociaż minione sto lat nie były łatwe, nie były usłane różami - to my mamy to szczęście świętować i cieszyć się niepodległością naszej ojczyzny. Swobodnie i bez przeszkód uczyć się w ojczystym języku polskim. Nasza tradycja, kultura, historia, obyczaje, tożsamość narodowa są pewnym gwarantem zachowania człowieczeństwa we współczesnych czasach. Nasze szkolne działania w tym roku - roku wielkiego jubileuszu - zwieńczy tradycyjny już listopadowy Tydzień Patriotyzmu - a w szczególności Ognisko Patriotyzmu, na które już dzisiaj serdecznie zapraszam – powiedział gospodarz uroczystości, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie pan Mariusz Kowalczyk.

Na uroczystości obecny był wicemarszałek Tadeusz Samborski, odpowiedzialny w naszym województwie m.in. za działania kulturalne. W swoim przemówieniu docenił przedsięwzięcie zorganizowane przez Powiatowy Zespół Szkół:

To piękne zadanie - chcemy uczcić 100-lecie niepodległości. To stulecie zawiera w sobie heroizm synów naszej ojczyzny, heroizm powstańców wielkopolskich, śląskich, legionistów Józefa Piłsudskiego, Związków Strzeleckich, różnych organizacji niepodległościowych. Zawiera w sobie także bohaterstwo obrońców Lwowa oraz bohaterstwo tych, którzy walczyli w II wojnie światowej, obrońców Polski w 1939 roku, ruchu podziemnego...

Wśród gości była również Izabela Wańkowicz – dyrektor biura senator Ewy Czudowskiej i poseł Ewy Szymańskiej, która na ręce dyrektora Mariusza Kowalczyka podarowała szkole niezwykły upominek – rękopis marszałka Józefa Piłsudskiego słowa „Niepodległa”, który został oficjalnym logo obchodów 100-lecia odzyskania przed Polskę niepodległości.

Burmistrz Chojnowa, Jan Serkies, podziękował dyrekcji, nauczycielom oraz uczniom za organizację tej niezwykłej i ważnej uroczystości oraz zapowiedział, że Dni Chojnowa również będą zawierały elementy poświęcone obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości.

Podczas jednej z pielgrzymek nasz ukochany papież św. Jan Paweł II powiedział bardzo znamienne słowa – „Naród który nie przekazuje historii, tradycji, własnego dziedzictwa następnym pokoleniom nie rozwija się”. Ta dzisiejsza uroczystość jest przykładem, że w naszym mieście przywiązujemy bardzo dużą wagę do przekazywania historii, tradycji i dziedzictwa naszego narodu – powiedział burmistrz Jan Serkies.

Przed rozpoczęciem prelekcji Piotra Szubarczyka, na moment głos zabrała Maria Kisielewska-Podrez – prezes zarządu Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Legnicy, więźniarka KL Auschwitz, która zwróciła się do młodzieży:

- Proszę młodzież, by zechciała od swoich dziadków lub pradziadków dowiedzieć się, jaka była ta historia. Jeśli to możliwe – zapraszać byłych więźniów obozów, innych więźniów - by mówili, co rzeczywiście działo się w obozach, kto był oprawcą, kto był katem, a kto był ofiarą.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się prelekcja Piotra Szubarczyka, pracownika Oddziału Gdańskiego Biura Edukacji Publicznej IPN, polskiego historyka, nauczyciela i publicysty, który zajmuje się rozpowszechnianiem wiedzy o najnowszej historii Polski. W swoim przemówieniu dotknął wielu ważnych dla Polaków tematów – zarówno historycznych, jak i dotyczących aktualnych wydarzeń w naszym kraju. Większa część prelekcji dotyczyła Konfederacji Barskiej.

Po prelekcji rozpoczął się koncert zespołu Contra Mundum - znanego przede wszystkim z utworu "Już dopala się ogień biwaku", który promował film "Wyklęty". Występ dostarczył wielu niesamowitych wrażeń. Artyści zaprezentowali poezję wybitnych polskich poetów nurtu narodowo-wyzwoleńczego, aranżując ją w stylistyce rockowej. Na scenie wybrzmiały utwory do tekstów m.in. Cypriana Kamila-Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Gajcego, uzupełnione prezentacją multimedialną, na której można było zobaczyć wizerunki żołnierzy wyklętych, zdjęcia dokumentów historycznych oraz kadry z filmów o tematyce wojennej. Koncert dał możliwość wysłuchania wyjątkowych tekstów w zupełnie nowej, mało znanej odsłonie rocka patriotycznego, który pomimo mocnego muzycznego brzemienia skupia się na wersach niezwykle ważnych w polskiej poezji narodowo-wyzwoleńczej, która towarzyszyła Polakom w wielu naznaczonych krwią momentach historii.

W wydarzeniu czynny udział brała chojnowska drużyna Związku Strzeleckiego, pod kierownictwem st. chorążego Czesława Dula oraz kapelana ks. chorążego Łukasza Świerniaka.

Trzeba przyznać, że uroczystość dostarczyła uczestnikom wielu wzruszeń. Tego typu przedsięwzięcia są niezwykle ważne i potrzebne. Szerzenie idei patriotyzmu oraz zaszczepianie ducha patriotyzmu w młodzieży z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Patriotyzmu nie można nauczyć na kilku lekcjach, można natomiast starać się uzmysłowić uczniom ogromne znaczenie patriotyzmu we współczesnym świecie oraz zachowania własnej tożsamości – powiedział w swojej przemowie dyrektor Mariusz Kowalczyk.

Nie sposób nie zgodzić się z tymi słowami. Uroczystości takie jak ta dzisiejsza dowodzą, że szkoła doskonale wywiązuje się z tych założeń, przekazując swoim uczniom szlachetne wartości oraz ucząc szacunku do historii i przeszłości narodu.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.