Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

O tradycyjnych pieśniach wielkanocnych w Domu Kultury

Autor admin
Data utworzenia: 21 luty 2018, 13:10 Wszystkich komentarzy: 0


O tradycyjnych pieśniach wielkanocnych w Domu Kultury

W marcu Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji zaprasza na warsztaty tradycyjnych pieśni wielkanocnych dla dorosłych. W trakcie czterech spotkań śpiewaczych będzie można zapoznać się z obrzędowością wielkanocną oraz tradycją śpiewania przypadającą na ten czas, a także z symboliką pieśni, zwanych kolędami wielkanocnymi.

- Kolędy wielkanocne? Hmmm... przecież kolędy to pieśni, które śpiewamy w czasie Bożego Narodzenia. To prawda. Ale na wschodzie Polski, na Białorusi i Litwie popularne było niegdyś również i kolędowanie wielkanocne. Kolęda to inaczej pieśni życząca. W tradycyjnej kulturze kolędowanie było zatem przypisane zarówno do okresu świąt Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocy. Były to dwa ważne momenty w cyklu kalendarzowym. Zwiastowały zakończenie roku oraz jego początek (który niegdyś przypadał właśnie na początek wiosny, w związku z odradzającą się naturą) - przypomina Karolina Rosocka - animatorka kultury oraz pasjonatka kultury tradycyjnej - Śpiewano wówczas dla gospodarza i gospodyni oraz panienki. Odwiedziny kolędników niosły ze sobą zapowiedź dobrych plonów, zdrowia, szczęścia oraz udanego zamążpójścia. W zamian za dobre życzenia śpiewacy dostawali dary (jajami, kiełbasą, chlebem).

Na warsztaty składać będą się cztery spotkania: 1, 8, 15 oraz 22 marca, w godzinach od 18:00 do 20:00. Wstęp wolny dla wszystkich chętnych.

- W trakcie warsztatów zajmiemy się tradycyjną (ludową) emisją głosu, poszukamy naturalnego i niewymuszonego głosu każdego z nas. Pomogą nam w tym ćwiczenia oddechowe, gimnastyka całego ciała, ćwiczenia głosowe i improwizacje dźwiękowe oraz ćwiczenia rytmiczne - informują organizatorzy.

Prowadząca warsztaty, Karolina Rosocka, jest animatorką kultury oraz pasjonatką kultury tradycyjnej, kolekcjonerką starych pieśni. Od kilku lat uczestniczy w warsztatach muzycznych prowadzonych przez entnomuzykologów oraz śpiewaków wiejskich. Interesuje się zwłaszcza tradycyjnymi pieśniami polskimi, w których odnajduje bogactwo melodii, form językowych i symboliki.

Dom Kultury, 1, 8, 15 oraz 22 marca 2018, 18:00-20:00Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.