Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter YT IG
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Wybory samorządowe 2018: Jakie zmiany nas czekają?

Autor admin
Data utworzenia: 21 luty 2018, 15:05 Wszystkich komentarzy: 1


Wybory samorządowe 2018: Jakie zmiany nas czekają?

Wielkimi krokami zbliżamy do kolejnych wyborów samorządowych - dyskusje w internecie wzmagają się, politycy samorządowi oraz osoby pretendujący do stanowisk stają na głowie by pokazać się, a w naszych skrzynkach coraz częściej spotkać możemy ulotki w których ta czy inna osoba lub instytucja chwali się swoimi działaniami. Zanim jednak poznamy kandydatów którzy stoczą bój o stołki w chojnowskich, legnickich i wrocławskich urzędach, pochylmy się nad zmianami jakie czekają nas przy okazji tegorocznych wyborów.

Burmistrz i Wójt tylko na dwie kadencji. Potem przyjdzie nowy (albo lokalny Miedwiediew)

Wójt gminy Chojnów w tym roku kończy swoją pierwszą kadencję; dla burmistrza Chojnowa jest to kadencja czwarta - to i tak niewiele w porównaniu do miast, gdzie włodarze rządzą nieprzerwanie od momentu wprowadzenia samorządu terytorialnego.

Największą z wprowadzanych zmian jest ukrócenie liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do dwóch. To znaczy, że osoba wybrana w tegorocznych wyborach np. na burmistrza, swój urząd sprawować będzie maksymalnie do 2028 roku (w przypadku reelekcji w 2023 roku) - niezależnie ile ma już kadencji na koncie.

Jak zaznaczała na początku 2017 roku Beata Mazurek - rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości - Istotą ograniczenia kadencji wójtów, burmistrzów, prezydentów miast jest dopuszczenie do sprawowania urzędów ludzi, którzy nie są powiązani z żadnymi układami. Czy tak jednak będzie?

Już teraz możemy wyobrazić sobie realizację w co niektórych samorządach wariantu Putin - Miedwiediew (dla przypomnienia: w minionej dekadzie prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin kończył swoją drugą i zarazem ostatnią kadencję - władzę jednak zachował, namaszczając na swojego następce Dmitrija Miedwiediewa, który po jednej kadencji zrezygnował z ubiegania się o reelekcję, pozostawiając urząd Putinowi).

Jednomandatowe okręgi wyborcze pozostaną - przynajmniej w Chojnowie i gminie Chojnów

Ogromne poruszenie kilka miesięcy temu wzbudził pomysł likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych, w których w 2014 roku wybieraliśmy radnych. Zmiana wprowadzona cztery lata temu objęła wszystkie gminy poza miastami na prawach powiatu.

Jednomandatowa ordynacja wyborcza oznacza, że każda gmina jest podzielona dokładnie na tyle okręgów wyborczych, ilu gmina ma radnych (w przypadku Chojnowa jest ich 15). W każdym z okręgów komitety wyborcze zgłaszają po jednym kandydacie a samo głosowanie przebiega najprostszą większościową metodą.

Wstępne propozycje partii rządzącej zakładały przywrócenie systemu proporcjonalnego. System taki powodowałby, że komitety, które dostaną minimum 5% głosów, otrzymują wyliczoną liczbę mandatów, które przyznają swoim kandydatom, proporcjonalnie do liczby otrzymanych głosów.

Zdaniem wielu ekspertów, na wprowadzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych w wielu gminach skorzystały komitety wyborcze burmistrzów, co w efekcie mogło doprowadzić do problemów z kontrolą poczynań burmistrzów przez radnych. Warto w tym miejscu podać przykład Chojnowa, gdzie z komitetu z którego startował burmistrz wybranych zostało 10 radnych (na 15 wszystkich).

Niezależnie jaki mamy stosunek do JOW-ów, okręgi te będą obowiązywać także w kolejnych wyborach. Zmiana w ordynacji wyborczej dotyczy gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców, gdzie wprowadzona zostanie ordynacja większościowa.


Dłuższa kadencja. Zmiany w PKW

Zgodnie z nowelizacją, kadencja burmistrzów, wójtów, prezydentów miast, rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich wynosić będzie pięć lat. Do tej pory organy samorządowe wybieraliśmy na kadencje czteroletnie.

Wydłużenie kadencji spowoduje, że po raz kolejny przy urnach nie spotkamy się w 2022, lecz w 2023 roku.

Po wyborach parlamentarnych w 2019 roku wygaśnie kadencja Państwowej Komisji Wyborczej. Nowa PKW zostanie obsadzona zgodnie z nowymi przepisami - siedmiu na dziewięciu jej członków będzie powołanych przez Sejm, a nie - jak do tej pory - delegowanych przez Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy.

Więcej władzy dla ludzi

Nowela podpisana przez prezydenta wprowadzona inicjatywę uchwałodawczą w samorządach. W przypadku zarówno miasta jak i gminy Chojnów (czyli gmin od 5 do 20 tysięcy mieszkańców) przysługiwać będzie ona grupie co najmniej 200 osób. W gminach do 5 tysięcy mieszkańców propozycje uchwał będą musiały być poparte przez minimum 100 osób, natomiast w gminach powyżej 20 tysięcy - co najmniej 300.

W przypadku powiatów do 100 tysięcy mieszkańców (czyli również powiatu legnickiego), inicjatywę posiadać będzie grupa co najmniej 300 osób; w powiatach powyżej 100 tysięcy, propozycja uchwały będzie musiała został podpisana przez minimum 500 osób.

Inicjatywa uchwałodawcza wprowadzona została również na szczeblu wojewódzkim - tutaj konieczna będzie zgoda tysiąca mieszkańców, niezależnie od populacji województwa.

Nowelizacja wprowadza także zmiany w kwestii budżetów obywatelskich w miastach na prawach powiatu, w których od 2018 roku budżet partycypacyjny jest obowiązkowy, a jego wysokość będzie wynosić co najmniej 0,5 proc. wszystkich wydatków zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu.

Kiedy wybory?

Zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej; prezes Rady Ministrów powinien wyznaczyć datę tegorocznych wyborów samorządowych na dzień wolny od pracy przypadający pomiędzy 17 października a 9 listopada 2018 r. W tym wypadku - jak poinformowano - w grę wchodzą trzy niedziele: 21 października, 28 października oraz 4 listopada. Decyzja o terminie wyborów powinna zapaść w okresie pomiędzy 16 lipca a 16 sierpnia 2018 roku. Kadencja rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 16 listopada.

Tak więc - do zobaczenie przy urnach.


Komentarze

Kadencja burmistrza jest 4 letnia. Tak samo jak i rady. Są zmiany?
zgłoś komentarz

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.