Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Żłobek w Piotrowicach? Urząd Gminy bada, czy taka placówka ma rację bytu

Autor admin
Data utworzenia: 28 luty 2018, 14:31 Wszystkich komentarzy: 0


Żłobek w Piotrowicach? Urząd Gminy bada, czy taka placówka ma rację bytu

Czy w Piotrowicach mógłby powstać żłobek? Taką koncepcję rozważa Urząd Gminy, który po fiasku sprzedaży zespołu pałacowego kreśli nowy model funkcjonowania dla tego miejsca. Pomocną dłoń w uruchomieniu mogłaby wyciągnąć Unia Europejska, jednak wcześniej urząd musi zbadać, czy liczba dzieci z terenu gminy jest wystarczająca by takie plany mogły wejść w życie. Jak się okazuje z nowej placówki mogłyby korzystać także dzieci z terenu miasta - tutaj jednak niezbędna byłaby partycypacja finansowa ze strony Urzędu Miejskiego.

Urząd Gminy w ostatnim czasie zwrócił się do sołtysów i radnych z zapytaniem, czy na terenie sołectw są dzieci, które mogłyby korzystać z takiej placówki - Napływają do nas informacje, że takie potrzeby na terenie gminy są. Chcieliśmy zbadać, czy jest wystarczająca ilość chętnych dzieci w tym wieku, żeby można było spróbować wystąpić z wnioskiem o środki unijne na utworzenie żłobka, prawdopodobnie na bazie ośrodka w Piotrowicach - zaznacza wójt Andrzej Pyrz.

Zespół Parkowo-Pałacowy w Piotrowicach to jedna z wizytówek naszej gminy, która popularność na całym Dolnym Śląsku zyskała dzięki organizowanym tutaj rokrocznie Dniom Otwartym Doradztwa Rolniczego. Kilka lat temu zapadła decyzja o sprzedaży całego kompleksu, jednak ze względu na brak chętnych cały ośrodek pozostał w rękach gminy. Dzisiaj władze kreślą nowe plany na przyszłość.

Utworzenie takiej placówki w Piotrowicach miałaby jeszcze jeden duży plus - jest nim lokalizacja Piotrowic w centralnej części gminy, w bliskim sąsiedztwie Chojnowa.

Na chwilę obecną gmina otrzymała informację z dwóch sołectw. Brak pełnego rozeznania powoduje, że koncepcja żłobka wciąż jest w fazie planów i nie wiemy, czy zwrócenie się z wnioskiem o środki unijne na utworzenie placówki będzie miało rację bytu. Jak zaznacza wójt, z nowej placówki korzystać będą mogły także dzieci z terenu gminy miejskiej - tutaj jednak konieczna byłaby partycypacja finansowa ze strony Urzędu Miejskiego - Bardzo chętnie przyjmiemy wszystkie dzieci, które byłyby chętne. Natomiast na dzień dzisiejszy utrzymanie dziecka w żłobku to koszt około 1200 złotych, z czego 500 złotych płacą rodzice a 700 pokrywa samorząd, ewentualnie dotacja. Miasto musiałoby partycypować kwotą 700 złotych na utrzymanie swojego dziecka - tłumaczy Wójt.

Miasto Chojnów od 2016 roku dysponuje własnym żłobkiem zlokalizowanym przy ulicy Sikorskiego. Placówka - będąca jedną z najnowocześniejszych tego typu w Polsce jest jednak zbyt mała na zapotrzebowania miasta.

ab


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.