Chojnow.pl
Nasza strona korzysta z plików Cookie. Czytaj więcej.
facebook twitter nk
Logowanie Rejestracja
  • Polish
  • English

Chojnowska Drużyna Strzelecka pamiętała o Żołnierzach Wyklętych [ZDJĘCIA]

Autor admin
Data utworzenia: 05 marzec 2018, 12:58 Wszystkich komentarzy: 0


Chojnowska Drużyna Strzelecka pamiętała o Żołnierzach Wyklętych [ZDJĘCIA]

Strzelcy z Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej pamiętali o Żołnierzach Wyklętych. 3 marca pod obeliskiem Pamięci Żołnierzy Polskich poległych na frontach, zamordowanych w obozach i łagrach oraz zesłańców na Sybir odbyła się uroczystość, w ramach której odczytany został Apel Pamięci oraz złożono kwiaty. Sobotnim uroczystościom towarzyszyła także Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz spotkanie zorganizowane w Kwaterze Strzeleckiej.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony został w 2011 roku. Wydarzenia organizowane na początku marca stanowią hołd dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Niestety, sobotnia uroczystość pod obeliskiem nie cieszyła zbyt dużym zainteresowaniem ze strony chojnowian - Może z powodu zimna, ale pomimo wcześniej ogłoszonego zaproszenia niewiele osób poza młodzieżą z Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej i przedstawicielami lokalnej władzy przyszło by sławić bohaterstwo takich ludzi jak Pużak, Inka, Łupaszka, Rój, czy Pilecki, a szkoda… - komentuje Ppor. ZS Czesław Dul.

Kwiaty z asyście strzelców pod pomnikiem złożyli Ewa Szymańska - Poseł na Sejm RP oraz przedstawiciele lokalnych samorządów: Burmistrz Jan Serkies, Sekretarz Gminy Chojnów Honorata Tajchman-Rękoś oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Skowroński.

Po uroczystości pod obeliskiem uczestnicy wydarzenia przemaszerowali do kościoła farnego, gdzie odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Strzelcy, którzy na baczność asystowali w nabożeństwie zbierali także datki na poszukiwanie doczesnych szczątków Żołnierzy Niezłomnych.

Obchody zakończyła uroczystość zorganizowana w Kwaterze Strzeleckiej, podczas której powołany został Klub Przyjaciół Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej, którego członkowie otrzymali wpinki w postaci Orła Piastowskiego.Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.